muz a dieta

Niektoré bábätká sa sotva narodia a už musia zápasiť o svoje zdravie. Deti drogovo závislých mám sú na tom podobne. Také detičky potrebujú nielen lekársku pomoc, ale najmä teplú náruč matky. Stáva sa však, že táto náruč chýba. Čo potom? V Spojených štátoch ju majú možnosť nahradiť dobrovoľníci.

Počet ľudí závislých od drog narastá každým dňom. Bohužiaľ, ide o celosvetový trend. Kvôli nemu prichádza na svet čoraz viac detí narodených s neonatálnym abstinenčným syndrómom (NAS). Ten sa u nich rozvinie ešte v maternici, kde si bábätká zvykli na svoj prísun drogy od závislej matky a po narodení musia prejsť komplikovaným procesom odvykania.

babo

Taká “odvykačka” je náročná pre dospelého, nieto ešte pre malé dieťa. Preto si takto narodené detičky vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Možno si poviete, že podobných prípadov nemôže byť veľa. Tak sa podržte! Len v samotných Spojených štátoch stúpol od roku 2000 počet detí narodených s NAS o 383%. A tu už sestričky, zavalené kopou iných povinností, nestačia. Vďačnou pomocou pre ne sa stali špeciálne vyškolení “objímací” dobrovoľníci.

A sestričky si ich nevedia vynachváliť. Maribeth McLaughlin, hlavná sestra a viceprezidentka Služieb starostlivosti o pacienta v Magee-Womens Hospital of UPMC v Pittsburghu, ktorá má takúto skupinu dobrovoľníkov na starosti, hovorí: “Bábätká s abstinenčnými príznakmi, ktoré sú často držané v náručí vyžadujú menej liekov a idú domov skôr ako deti, ktorým sa takej náruče nedostáva. Túlenie a dotyky im pomáhajú bojovať s ťažkými symptómami. Tieto deti veľmi citlivo reagujú na podnety a ťažko sa upokujujú. Objímanie a držanie na rukách im dáva pocit bezpečia a komfortu.”

babo

Tohto dobrovoľníckeho programu, ktoré v Štátoch rastú ako huby po daždi, sa môže zúčastniť každý, kto prejde školením a výberovým procesom. Na Slovensku nám ostáva veriť, že podobné programy nebudeme potrebovať vôbec.

Zdroj: theearthchild.co.za | Foto: theearthchild.co.za, pexels.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Peťa
V živote som túžila byť všeličím. Medzinárodne uznávanou spisovateľkou, tajnou agentkou a istý čas aj krotiteľkou duchov. Nerozhodná, som nakoniec vyštudovala knihovedu a sociálnu antropológiu, aby som nakoniec skončila v IT hernom biznise. Aktuálne som čerstvá matka, ktorá má veľkú radosť zo svojej malej dcérky.