mama a syn

Poznáte tie chvíle, keď nie ste na seba veľmi hrdé, milé mamičky? Keď to u vás doma začne vyzerať ako v cirkuse a vaše ratolesti sa menia na divokú zver, ktorú však nie a nie skrotiť po dobrom? A vy stratíte nervy a razom zabúdate na to, čomu ste sa chceli vždy vo vašej výchove vyhnúť?

Nepatríte síce k matkám, ktoré používajú ako výchovný prostriedok krik alebo plesknutie po zadku, ale prišla vypätá situácia, kedy hnev na vaše ratolesti bol silnejší ako vaše predsavzatie?

A keď emócie utíchli, “tlčiete si hlavu o stenu” a ste na seba nahnevané, že ste to nezvládli? Máte zo seba pocit zlyhania a považujete sa za zlú matku? Ešte predtým, ako podľahnete negatívnym a depresívnym myšlienkam z nezvládnutia situácie, skúste to celé napraviť!

Pár krokov, ktoré vám povedia ako na to:

Uvedomte si, že aj vy – milujúca mamina – ste len človek. A máte právo na chyby. Veď tie robí každý.

Ste si vedomá toho, že ste nemuseli reagovať tak impulzívne. Teraz, keď už máte toto poznanie, posuňte sa k tomu najdôležitejšiemu kroku.

A tým je ospravedlnenie. Aj maminy sa môžu ospravedlniť dieťaťu a je to pekné gesto, ktorým vyjadríte, že vás jednak mrzí vaša predošlá neprimeraná reakcia a zároveň ukážete dieťaťu, že slovíčko “prepáč” nikdy nie je na škodu. Keď vaša ratolesť uvidí, že sa nemá ospravedlňovať za svoje poklesky len ono, ale že toto “čarovné slovíčko” používa aj mamička, stane sa pre neho súčasťou vlastného slovníka.

Vysvetlite dieťaťu primeraným spôsobom, ako ste vnímali celú situáciu, čo vás nahnevalo a prečo ste reagovali tak či onak. Možno zaúčínkoval aj stres z práce alebo sa necítite dobre po zdravotnej stránke. Všetko v pokoji dieťaťu vysvetlite, vyjadrite svoje pocity z danej situácie a spýtajte sa ho na to, čo cíti ono.

Nehanbite sa dieťa poprosiť o odpustenie. Na záver udobrenie môžete spečatiť sladkou pusinkou a objatím. A pridajte uistenie o svojej láske k vášmu drobcovi. 🙂

foto: pixabay.com

 

 

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.