Termín pôrodu sa blíži a vy doma máte staršie dieťa, o ktoré sa musí otec postarať. Parlament urobil škrt cez rozpočet mladým rodinám a zamietol otcovskú dovolenku! Ako sa to dá vyriešiť?

V posledných mesiacoch rezonovala téma otcovskej dovolenky, ktorú Národná rada SR neschválila. Táto dovolenka mala trvať dva týždne a otec dieťaťa by ju mohol vyčerpať počas prvého mesiaca od narodenia dieťatka. Počas nej by mal otec, rovnako ako matka, nárok na 75% hrubej mzdy zo Sociálnej poisťovne.

Čo bolo hlavnou myšlienkou otcovskej dovolenky?

  1. Aby otec dieťaťa mohol pomôcť mamičke so starostlivosťou po návrate z pôrodnice počas šestonedelia. Táto pomoc je nezaplatiteľná, hlavne pre tých rodičov, ktorí nemajú “po ruke” starých rodičov.
  2. Aby otec mohol zabezpečiť starostlivosť o staršie dieťa počas mamičkinho pobytu v pôrodnici s druhým (ďalším) dieťaťom.
  3. Otcovská dovolenka by mala posilniť vzťah medzi rodičmi a potomkom a motivovať mužov, aby sa do starostlivosti viac zapojili.

V Čechách to už funguje

V Českej republike tento model už funguje. Čerství oteckovia majú nárok na týždenné voľno, ktoré si môžu vyčerpať do šiestich týždňov od narodenia dieťatka. Dostávať budú 70 % vymeriavacieho základu svojho príjmu.

Ako to vyriešiť, keď je mamička v pôrodnici a doma ostáva ďalšie dieťa?

Počas mamičkinho pobytu v pôrodnici (ktorý trvá minimálne 4 dni) s druhým, tretím a ďalším dieťatkom, starostlivosť o staršie dieťa/deti pripadá oteckovi, babičkám, dedkom alebo iným členom rodiny. Pokiaľ je otec zamestnanec, má nasledujúce možnosti, ako si zabezpečiť voľno v práci, aby sa mohol postarať o staršieho súrodenca:

Dovolenka v práci – veľmi nevýhodný variant, pretože každý zamestnanec nakladá úsporne s každým dňom dovolenky, ktorý má k dispozícii.

Neplatená dovolenka – zamestnávateľ nemá povinnosť poskytovať neplatené voľno otcovi po narodení dieťaťa. Je to o dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Znížený príjem však bude mať dosah na rodinný rozpočet.

PN (Práce neschopnosť) – otecko sa môže dať vypísať na PN. Nevýhodou je, že je to finančne nevýhodné a počas PN vás môže prísť skontrolovať zamestnanec Sociálnej poisťovne, kde sa zdržujete a či dodržiavate liečebný režim.

OČR (Ošetrovanie chorého člena rodiny) – ak máte doma staršie dieťatko, čerpanie dávky nemocenského poistenia OČR je najvýhodnejšou voľbou. Zamestnanec má nárok na ošetrovné vo výške 55% z vymeriavacieho základu. Ošetrovné môžete čerpať maximálne 10 dní na každé dieťa. Potvrdenie na OČR vám vystaví pediater alebo pôrodnica.

Tip: Pri čerpaní OČR sa počítajú kalendárne dni vrátane víkendu (sobota, nedeľa). Ak si teda vyberiete 9 dní OČR vrátane víkendov, minimalizujete tým stratu príjmu počas pracovných dní. (Napr.: OČR trvá od soboty do nasledujúcej nedele, t.j. 5 pracovných dní a 4 dni voľna. Strata na príjme tak bude ½ pracovného dňa, čo nie je až také zlé :))

Zdroj: spravy.pravda.sk, webnoviny.sk, ta3.com, istp.sk  |  Foto: pixabay.com