Účasť otecka pri pôrode je otázka, ktorú páry často riešia pred narodením dieťatka. Hovorí sa, že muž pri pôrode rodičke v mnohých veciach pomáha. Čo na to ale hovorí odborník?

Pôrodník Michel Odent otvorene hovorí o tom, že prítomnosť otca pri pôrode nie je len nepotrebná, ale i bráni lekárom pri práci: “Veľa rokov som nebol schopný o tomto svojom názore rozprávať, a to najmä kvôli konvenciám. Za päťdesiat rokov praxe a 15000 odrodených detí som však došiel k takémuto záveru.”

Prítomnosť budúceho otecka podľa neho pôrod predlžuje, spôsobuje rodičke väčšie pôrodné bolesti a môže viesť ku komplikáciám.

“Keď som začínal s prácou pôrodníka, v 50-tych rokoch, prítomnosť muža pri pôrode bola neslýchaná,” tvrdí, “no v sedemdesiatych rokoch si to začali ženy vyžadovať. Začiatkom 80-tych rokov už takmer každá tehotná žena chcela pri pôrode manžela.”

Hovorí sa, že otecko pôrod uľahčí a pomáha mamičke. Doktor Odent však tieto tvrdenia popiera: “Rodička by pri pôrode nemala byť ničím ovplyvňovaná a rušená. Mozog by sa mal sústreďovať len na svoje primárne funkcie, ktoré pri pôrode prirodzene prevyšujú nad ostatnými. Manžel pri pôrode môže ženu rozptyľovať a tým spôsobiť komplikácie. No nejde len o problémy, ktoré sa týkajú pôrodu ako takého. Existuje množstvo syndrómov, ktoré môžu muža zažijúceho takúto situáciu. postihnúť. Známe sú i prípady, kedy otec po pôrode ušiel a viac sa žene neozval. Iný muž dva dni po prítomnosti v pôrodnej miestnosti začal mať schizofrenické stavy.”

Zdroj: dailymail.co.uk | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk