AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

V týchto dňoch sa pred súd postavil belgický pár a čelil obvineniam zo zabitia ich 7-mesačného syna. Ten zomrel na podvýživu údajne pre kŕmenie alternatívnou stravou. Malinký Lucas zomrel 6. júna 2014. V čase smrti vážil 4 kilogramy, trpel dehydratáciou a jeho črevá aj žalúdok boli úplne prázdne.

Normálna hmotnosť zdravého dieťaťa sa v 7-mych mesiacoch pohybuje od 7 do 10 kíl. Obžaloba tvrdí, že smrť chlapčeka bola priamym následkom nevhodnej rodičovskej starostlivosti – konkrétne spôsobu, akým dieťa vyživovali a ich obmedzovania určitých potravín v jedle.

chlapec s matkou

Prehnaná starostlivosť viedla k smrti

Rodičia sa riadili diagnózou, ktorú si stanovili samy. Podľa nich trpel chlapček intoleranciou na lepok a zároveň aj alergiou na laktózu. V najlepšej viere ho teda začali kŕmiť alternatívnymi výrobkami, ako sú ryžové a quinoa mlieko.

Ale na prípade šokuje hlavne fakt, že rodičia ohľadom zdravotného stavu ich dieťaťa nevyhľadali odbornú pomoc. V skutočnosti je zdravotný záznam malého Lucasa až znepokojivo krátky. „U žiadneho detského, či odborného lekára neexistuje záznam, ktorý by dokazoval, že Lucas skutočne trpel spomínanými zdravotnými problémami.“ Tvrdil na súde prokurátor. V reakcii na toto tvrdenie otec povedal: „Nikdy sme nešli s Lukasom k doktorovi, lebo sme si nevšimli nič nezvyčajné.“

reportáž

Keď už bolo nad všetku pochybnosť jasné, že ich syn naliehavo potrebuje pomoc, vyhľadali homeopatického lekára, ktorý sa nachádzal približne hodinu cesty autom od ich domu. Až ten okamžite poslal bábätko do nemocnice, kde ho, bohužiaľ vyhlásili za mŕtveho.

Škodlivý „zdravý životný štýl“ ?

Peter (34) a Sandrina (30), majitelia reštaurácie zameranej na racionálnu stravu  a rodičia ďalších troch detí zhodne tvrdia, že ich synček bol šťastné a spokojné dieťa. „Niektoré deti priberajú málo a niektoré dokonca hmotnosť strácajú! Nikdy sme si neželali smrť nášho syna,“ s plačom sa vyznáva matka pri výsluchu.

Najnovší výskum uverejnený len tento mesiac jasne varuje verejnosť: ľudia, ktorí netrpia celiakiou musia byť opatrní – BEZLEPKOVÁ DIÉTA U ZDRAVÝCH JEDINCOV ZVYŠUJE RIZIKO SRDCOVO- CIEVNYCH OCHORENÍ.

Celosvetový problém

Spomínaná tragédia nie je ojedinelý prípad tohto druhu. Na celom svete sa množia podobné kauzy, kedy rodičia síce s dobrým úmyslom, ale na základe neoverených a nesprávne interpretovaných informácii ohrozia svoje dieťa extrémnymi diétami, alebo stravovacími návykmi. Zhoršujúcu sa situáciu si všimli ak zákonodarci z rôznych krajín na celom svete, ktorí zvažujú obmedziť špeciálne diéty pre deti pomocou legislatívy. Akousi prvou lastovičkou je Taliansko. Tam minulé leto prerokovávali zákon, ktorý by vyslovene zakazoval prísne diéty pre deti. Rodičom, ktorí tento zákon porušia – napr. budú deťom nútiť len vegánsku stravu- hroz í väzenie 1 rok. V prípade, že svojím konaním spôsobia deťom dlhodobé zdravotné problémy, môžu ísť za mreže až na 4 roky.

„Mne len príde úplne absurdné, ako s takou fanatickou, ba až náboženskou istotou presadzujú niektorí rodičia svoju vôľu. Robia to často bez akýchkoľvek vedeckých poznatkov, bez lekárskeho vyšetrenia. Jednoducho len na základe vlastného neodborného rozhodnutia začnú svoje deti terorizovať a ohrozova,“ vyjadril sa pre agentúru Reaters predkladateľ spomínaného zákonu Elvíra Savino.

 

Zdroj: globalnews.ca | Foto: everystockphoto.com; globalnews.ca