AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
ovčie kiahne

Tiež máte pocit, že sú momentálne všade? Bude to asi kiahňová epidémia. Ak viete, že ich niekde majú, návštevám sa radšej vyhnite. Nesmie sa s nimi na slnko, a to je teraz, na začiatku leta veľký problém, udržať deti doma. Ako teda svojim potomkom pomôžete, ak už ich dostali?

Kiahne sú vírusové ochorenie, ktoré sa veľmi rýchlo šíri v detských kolektívoch kvapôčkovou infekciou. Liečia sa len príznaky, čiže svrbivé vyrážky, prípadne sa znižuje teplota. Dobrou správou je, že po ich prekonaní človek – dieťa získava celoživotnú imunitu a už toto ochorenie viac nedostane. Dieťa je infekčné už 48 hodín pred objavením sa prvej vyrážky a 7 dní po ňom. Inkubačná doba, teda čas, kedy sa môže ochorenie prejaviť, ak s ním boli vaše deti v styku, je 14-21 dní.

Antipyretiká

Dieťa môže byť už pred vysypaním vyrážok malátne, unavené, môže mať nádchu či zvýšenú teplotu. Ak by teplota stúpala, treba ju zraziť, a to vždy len paracetamolovým prípravkom!!!

Nenatierať

V minulosti sa každá a jedna vyrážka poctivo natierala tekutým púdrom a všetky deti chodili s bielymi bodkami. Dnes sa už odporúča nenatierať ich, vyrážky sa rýchlejšie zahoja pri prísune vzduchu.

Antihistaminiká a kúpeľ

Na zmiernenie svrbenia sa môžu orálne podať kvapky trikrát denne. Veľmi účinný je aj kúpeľ v slabom roztoku hypermangánu (stačí dať trošičku, veľmi farbí). Dieťa posadíte do ružovkastej vody (ocenia hlavne malé princezničky) a výdatne ho pooplachujete, môžete tiež pokojne trikrát za deň.

Ostrihať nechty

Aby sa deti neškrabali a nezaniesli si tak k vyrážkam infekciu, treba dbať na hygienu rúk a ostrihať im aj nechtíky.

Pitný režim a vitamíny

Ako pri každej viróze, aj tu platí dodržiavanie pitného režimu a prijímanie dostatku vitamínov. V lete určite zvoľte prírodné zdroje, veď nám práve začala sezóna čerstvej zeleniny a ovocia.

Zamestnať ruky

Veľmi dôležitým bodom je aj vymyslieť dieťaťu čo najviac aktivít, nech nemyslí na to, že ho niečo svrbí. Pri pozeraní rozprávok im určite rúčky zlezú k vyrážkam, ale pri takom zábavnom varení či pečení ich obľúbených pochúťok, na to nemajú čas. Podľa veku a záujmov vašich detí im viete pripraviť nápady na kreslenie, maľovanie, strihanie či lepenie. Montessori aktivity sú u detí veľmi obľúbené, a ak ste ich ešte neskúšali, tak smelo do toho. Alebo hľadanie pokladu v byte podľa vami pripravenej mapy. Využiť sa dajú kocky na stavanie domčekov, plyšové zvieratká a bábiky na liečenie, no je toho neúrekom.

Takže sa obrňte trpezlivosťou a ako papagáj opakujte deťom pokojne, prečo sa nesmú škrabať. Ak máte sami po kiahňach nejakú jazvu, ukážte im ju, mohlo by to pomôcť.

Zdroj: choredieta.sk, najmama.sk | Foto: flickr.com