Na čítanie sa v dnešnej uponáhľanej dobe tak trošku zabúda. Rodičia nemajú večer chvíľku času, aby si sadli k svojim najmenším a vniesli ich do sveta zázrakov. A pritom to má tak blahodárne účinky. Pozrime sa aké:

 

Čítanie rozprávok rozvíja fantáziu

Deti pri pravidelnom čítaní rozvíjajú svoju fantáziu. Predstavujú si, čo by sa mohlo sťať a čo nie, veľa si domýšľajú. Dokonca ich môžete pri čítaní nechať vymyslieť koniec. Fantázii sa medze nekladú. Nebudú mať do budúcna problémy s tvorbou dlhých viet a súvetí. Bezproblémovo sa budú vyjadrovať a vyslovovať svoj názor.

Čítanie rozprávok rozvíja slovnú zásobu

Ak čítate deťom od útleho veku, rozvíjate jeho pamäť. Budete sa čudovať, ako dobre si dieťa bude príbehy pamätať. Aké nové slová začne používať a neskutočne sa tešiť na večer pri rozprávke.

Čítanie rozprávok upevňuje váš vzťah s deťmi

Pri večernom rozprávkovom rituáli si upevňujete svoju lásku k deťom. Pre dieťa sú to chvíle pokoja, pokory, lásky a šťastia. Nezabudnuteľné chvíľky, na ktoré sa bude i v dospelosti v mysli rado vracať.

Čítaním rozprávok sa dieťa učí trpezlivosti

Vie vaše dieťa aj hodinu počúvať a v kľude pri tom sedieť? Ak mu od malička čítate, určite áno! Je nato totiž navyknuté, na rozdiel od ostatných rovesníkov.

Čítanie rozprávok učí dieťa láske ku knihám

Nečudujte sa, keď vaše dieťa bude neskôr knižky samo vyhľadávať. I takéto účinky má večerné čítanie rozprávok .

Čo čítať? 

Deti od 0-3 rokov – riekanky, spievanky, básničky, uspávanky

Deti od 3-6 rokov – rozprávky s ponaučením

Deti od 6-10 rokov – podľa záujmov dieťaťa

Foto: pixabay.com