Naučiť niektoré deti vďačnosti a dobrotivosti nie je ľahké, ale dá sa to a dokonca aj v tomto materialistickom svete. Mať najnovšie a najväčšie vychytávky z vás nerobí lepšiu osobu a treba byť vďační za to, čo máme a hlavne za príležitosti, ktoré nám život ponúka.

Vy to už dávno viete a teraz je načase, aby ste to naučili svoje deti. Ako?

Ďakujte nahlas

Ak chcete, aby sa vaše deti naučili vďačnosti za maličkosti, začnite na nich nenápadne nahlas poukazovať. Keď vám niekto podrží dvere, nezahmkajte si “dík” len tak popod nos, poďakujte nahlas. Vaše dieťa vníma viac, ako si možno myslíte.

Vytvorte “ďakovací” rituál

Je to úplne jednoduché – sadnete si ku spoločnej večeri či obedu a navrhnete, aby každý člen rodiny poďakoval za tri veci, ktoré mu daný deň priniesol alebo tri veci, za ktoré je vo svojom živote vďačný. Skúste to vykonávať denne, pretože s praxou sa vďačnosť stane dôležitou súčasťou postoja vášho dieťaťa.

Zmeňte svoj postoj

Naučte svoje deti, že sa môžu zabaviť bez ohľadu na to, čo robia. Kto hovorí, že škola, práca alebo bežné domáce práce musia byť automaticky nudné? Namiesto toho, že poviete “musím to a to urobiť/pripraviť”, začnite hovoriť “idem to a to urobiť/pripraviť.” Často sa dieťa automaticky pridá a pomôže s radosťou. Jednoduché vynechanie slova musím, sa odrazí nielen vo vašom myslení, ale aj vo vnímaní dieťaťa.

Staňte sa dobrovoľníkmi

Ak chcete naučiť alebo zvýšiť vďačnosť u detí, skúste s nimi nejaké dobrovoľnícke aktivity. Naučte ich, že je potrebné pomáhať ľuďom okolo seba a snažiť sa ich životy aspoň trochu zlepšiť. Každý malý skutok dvihne náladu – človeku v núdzi, ale aj vám.

Učte

Hovoriť “ďakujem” je samozrejmé, ale občas ho musíte aj ukázať – niekedy sú skutky lepšie ako slová. Napríklad ak pre vás niekto niečo urobí alebo pripraví, namiesto SMS mu zavolajte a poďakujte nahlas – tak, aby to vnímalo aj vaše dieťa. Ak to, čo urobil, nie je hocijaká maličkosť, pošlite ďakovnú kartu alebo darčekový kôš, ktorý pripravíte spolu s vaším dieťaťom a popritom mu môžete vysvetliť, prečo ďakujete takýmto spôsobom.  A samozrejme – povedať “prosím” a “ďakujem” je nielen ukážkou správnej výchovy a dobrého správania, ale aj spôsob, ako učiť svoje deti, aby boli láskavé a ocenili veci a príležitosti, ktoré majú.

Hlavne nezabudnite – to, čo chcete naučiť vaše deti, musia v prvom rade vidieť u vás – vy ste ich vzor, vás budú napodobňovať a vnímať.

P.S.: Existujú štúdie, ktoré preukázali, že deti, ktoré boli viac vďačné za maličkosti, sú menej depresívne a závistlivé. A taktiež majú pozitívnejší pohľad na život 😉

 

Zdroj: allwomenstalk.com | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk