Čoraz častejšie sa v rôznych diskusiách spomína a zvažuje pôrod v domácom prostredí. Ako všetko na svete, aj pôrod doma má svoje výhody a nevýhody. U našich susedov, v Čechách, nedávno pri domácom pôrode zomrelo bábätko.

 

Podľa zverejnených informácií nešlo o rýchly pôrod, kedy by už dôjsť do najbližšej pôrodnice nestihli. Rodička plánovala porodiť svoje dieťatko doma.

Operátorka zo záchranky navigovala volajúceho ako resuscitovať novorodeniatko a vyslala k nim tri záchranky, aj s lekárom – neonatológom. No i napriek snahe všetkých záchranárov sa životné funkcie bábätka nepodarilo obnoviť.

Mnoho rodičov odsúdi mamičku, že sa to stalo jej vlastnou nezodpovednosťou. Ale bolesť, ktorú matka po strate dieťaťa prežíva, je nepredstaviteľná. A otázka, či by bábätko žilo, keby ho priviedla na svet v pôrodnici, ju bude mátať do konca života.

Domáce pôrody sú horúcou témou, ženy ich vítajú ako alternatívu k pôrodniciam, ale lekári to nepovažujú za šťastné riešenie. Štatistiky domácich pôrodov neexistujú.

Zdroj: maminka.cz | Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.