Keďže štatistiky sú stále len štatistiky plné abstraktných čísel, veľa vám nepovedia. Tie, ktoré sa zaoberajú šancou mať dvojičky hovoria o pravdepodobnosti 3%. Zodpovedali vaše otázky? Že nie? Nevadí, zistili sme pre vás viac.

 

 

Tu je zoznam vecí, ktoré to môžu ovplyvniť:

1. Šanca sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom

Vyšší vek = vyššia šanca! Ak máte nad 45 rokov je o 17% vyššia. Ak nad 50, je šanca 1 z 9. Pre vysvetlenie, súvisí to s hormonálnymi zmenami. Tie môžu spôsobiť počas cyklu uvoľnenie viacerých vajíčok, čím sa zároveň zvyšuje aj vaša šanca na dvojčatá.

2. Užívate lieky na otehotnenie, prípadne podstupujete liečenie plodnosti?

Je známe, že tieto lieky zvyšujú pomer viacpočetných pôrodov, aj keď ich vplyvom sa žiadna štúdia do hĺbky nezaoberala. Pri liečení plodnosti sa odhaduje pravdepodobnosť približne 1 ku 38.

lieky

3. Genetiku nezmeníte!

Určite ste už o tom počuli. Ak ste napríklad vy, vaša mamina alebo starká z dvojčiat, šanca sa niekoľkokrát zvyšuje. Čo ste možno nezachytili, je vysvetlenie prečo je tomu tak. Môže za to gén pre hyperovuláciu. Ten spôsobuje, že vo fáze ovulácie vášho cyklu sa vylúči viac zrelých vajíčok. Šanca v prípade, že ste z dvojčiat je 1 ku 17.

4. Nejde o vaše prvé tehotenstvo

Ďalší známy fakt súvisí s počtom tehotenstiev. Po každom je pravdepodobnosť vyššia. Obzvlášť, ak už máte dvojičky. Vtedy je vaša šanca až štyrikrát vyššia ako u priemernej ženy.

dvojičky

5. Zaváži aj farba pleti

Tento fakt je už menej známy, no potvrdený. Ženy s bielou pokožkou, ale aj Afroameričanky majú dvojičky oveľa častejšie ako napríklad Aziatky. Najvyšší počet dvojčiat sa pre zaujímavosť rodí v africkej Nigérii. Niektorí to pripisujú vyššej konzumácii sladkých zemiakov, ktoré sa tu konzumujú vo vyššej miere.

6. Ženy vyššie alebo s nadváhou

Americké štúdie potvrdzujú nárast počtu dvojčiat u žien, ktorých BMI bol 30 a viac. Rovnako u žien, ktoré spadali do vrchnej dvadsaťpäťky výškového percentuálneho zhodnotenia.

(BMI = Body Mass Index – Index telesnej hmotnosti. Výpočet: BMI= m÷h, kde m– telesná hmotnosť v kilogramoch a h – telesná výška v metroch)

No a akú máte šancu počať trojčatá alebo dokonca štvorčatá?

Čoraz vyššiu! Štatistiky v tomto smere hovoria celkom jasne. Za posledné roky prudko vzrástol počet pôrodov trojčiat a to až o 400% (1 ku 8 100). Pri štvorčatách sa odhaduje pomer šance 1 ku 729 000. Nuž a čo spôsobilo tento šokujúci nárast? Odhady hovoria, že 60% trojčiat sa narodilo párom, ktoré podstúpili liečbu neplodnosti a až celých 90% štvorčiat je „vedľajší výsledok“ reproduktívnej technológie (IVF).

Zdroj: www.slovenskypacient.sk | Zdroj foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.