tehotenské bruško

Inšpirovali ste sa západnými trendmi a uvažujete nad tým, že svojej sestre, kamarátke, alebo kolegyni pripravíte oslavu vítania bábätka, tzv. baby shower? Ako však takú párty pre budúcu mamičku nachystať? Inšpirujte sa našimi tipmi a usporiadajte s ich pomocou “mejdán”, na aký bude nadchádzajúca mama ešte dlho s úsmevom spomínať.

S párty baby shower prišli ako prvé Američanky. V preklade to znamená “detská sprcha” a ide o “zasypanie, alebo osprchovanie” budúcej mamy darčekmi a radami ohľadom bábätka.

O čo vlastne ide?

baby veci

V minulosti sa baby shower organizovali výhradne pre prvorodičky a prísť mohli iba ženy. Mužom bol vstup prísne zakázaný. Staršie ženy tu radili mamičke v očakávaní ako najlepšie zvládnuť pôrod a neskôr materstvo a obsypali ju množstvom ďalších užitočných rád. Tieto párty sa tradične konávajú v 8. mesiaci tehotenstva. Je to výhodné obdobie. Tehotná žena sa cíti ešte stále vcelku fit, hoci bábätko sa už pomaly chystá na svet a oslavu tak zvládne síce s veľkým bruškom, ale zároveň si ju s prehľadom užije.

Čo podávať?

caj

Tradičnými jednohubkami nič nepokazíte. Ak však chcete byť inovatívna, máte povolené zaimprovizovať. Fantázií sa medze nekladú. Môžete zavinúť detské páročky do lístkového cesta, aby tvarom prípomínali bábätká v perinke, ponapichovať rôzne ovocie, alebo zeleninu na špajle a vykúzliť tak zdravé a chutné špízy. Ani sladké nie je tabu. Pokojne upečte koláč alebo sušienky. Základom je, aby sa vaše menu dalo zobkať a bolo vhodné aj pre deti, takže žiadne zložité kulinárske experimenty nie sú nutné. Zvláštnou kategóriou sú takzvané mocktails (nealkoholické kokteily), ktoré pijú všetky prítomné dámy zo solidarity k budúcej mamičke. Alkohol je tabu. A ak sa vám nechce hľadať po internete recepty na mocktaily, nič nepokazíte ani citrónovo-mätovou limonádou.

Čo za program?

baby veci

Najdôležitejšou aktivitou baby showers sú klebety, ale najmä rady, ktoré skúsenejšie ženy odovzdávajú nastávajúcej mame. Rozprúďte debatu o materstve, bábätkách, hračkách, kočíkoch, krémikoch a ďalších príbuzných témach. Radšej však obíďte témy, ktoré by mohli vyvolať hádky (napr. očkovanie, vegetariánska strava pre deti a podobne). Myslite na to, že na prvom mieste je dobrá nálada a pohoda oslávenkyne. Ak sa nechcete obmedziť len na rozprávanie, vhodné sú aj rôzne hry. Môžete hádať príchuť detskej výživy, alebo si trénovať prebaľovanie na bábike. Zahrajte hosťom na umeleckú strunku a vyzvite ich, nech vyrobia bábätká z plastelíny, alebo z cesta. Buďte jednoducho kreatívna. A ak sa vám veľmi nechce takto “blázniť”, spravte si aspoň skupinové foto na pamiatku. 🙂

Aké darčeky?

darcek

Dary sú samozrejmosť. Pravidlom býva, že pozvaní obdržia v dostatočnom predstihu zoznam želaných vecí, z ktorého si dopredu vyberú, aby sa predišlo trápnostiam s dvoma rovnakými darmi. Je tu ešte aj druhá možnosť ako si poradiť s dilemou zvanou darčeky. Hostia sa môžu zložiť na jeden veľký drahší darček, napríklad kočík, postieľku, prebaľovací pult, alebo detskú autosedačku. Veľmi in sú v súčasnosti aj plienkové torty, alebo sady na odtlačky detskej ručičky, či nožičky atď. Nezabúdajte však ani na samotnú nastávajúci mamičku. Koniec koncov baby shower sa organizuje najmä pre ňu. Pripravte jej nejaký originálny a osobný darček, ktorý nebol na zozname.

Pozveme aj chlapov?

muzi

Chlapi majú svoje rituály na vítanie bábätka a tie väčšinou znamenajú zapíjanie už narodeného potomka s partiou kamarátov. Majú však aj miesto na vítaní bábätka, kam tradične patria len ženy? Pozvať ich síce môžete, ale je možné, že sa na takejto oslave nebudú veľmi baviť. Na druhú stranu, nebojte sa vyzvať rodinné známe a priateľky, aby vzali so sebou svoje deti.

Foto: pixabay.com, pexels.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk