Dovolenková sezóna už neklope, ale búcha na dvere a cestovné kancelárie si začínajú brúsiť “zuby” na naše peňaženky. Je jedno, či sa vyberiete na druhý koniec planéty alebo kúsok za hranice, mali by ste už teraz myslieť na to, aby sa z vašej dovolenky nestal nepríjemný zážitok. 

Vaše vlastné dieťa vás totiž práve počas dovolenky môže dostať do poriadnej šlamastiky, i keď nechtiac, samozrejme. Dôvodom je cestovný pas.

“Jeden človek, jeden doklad”

Od júna 2012 vstúpila do platnosti smernica Európskeho parlamentu, podľa ktorého každé dieťa od narodenia musí mať vlastný cestovný doklad. A nezáleží pritom, či má dieťatko týždeň alebo dva roky. Zápisy do cestovného dokladu rodiča, tak ako to bolo kedysi, už nie sú možné. Ministerstvo vnútra preto každoročne v tomto období upozorňuje verejnosť na to, aby si nenechávali vybavovanie pasov na poslednú chvíľu.

Ako na to?

Všetky potrebné informácie týkajúce sa detských cestovných pasov zverejňuje na svojom webovom sídle Ministerstvo vnútra. V súčasnosti sa vydávajú pasy s biometrickými údajmi, ktorými sú nasnímanie podoby tváre a odtlačkov prstov. Je preto nutné, prísť s dieťaťom na pasové oddelenie osobne. Deťom do dvanástich rokov sa odtlačky prstov neodoberajú. Správne poplatky, rovnako ako platnosť detských cestovných dokladov sú taktiež zverejnené na webovom sídle ministerstva.

Keď sa z rodiča stane priekupník

V súvislosti s napätou utečeneckou situáciou v Európe, zavádzajú niektoré krajiny hraničné a vnútrozemské kontroly, pričom sa sústreďujú najmä na maloleté deti. Ak by ste nedokázali preukázať legitimitu vzťahu k dieťaťu, ľahko by ste sa mohli ocitnúť v poriadnej “kaši.” Z pohľadu práva môžete byť považovaní za priekupníkov či pašerákov detí, darmo by ste vysvetľovali, že je to vaše dieťa, veď sa pozrite na tie oči, celý otec… .

Ak dieťa cestuje na dovolenku so starým rodičom, prípadne iným príbuzným, Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča kontaktovať príslušné zastupiteľské úrady krajiny, do ktorej sa chystajú. Je totiž dosť možné, že okrem platného cestovného pasu bude starká či teta potrebovať aj písomný súhlas rodičov.

Zdroj: www.minv.sk, www.mzv.sk | Foto: www.stocksnap.com, www.unsplash.com, www.state.fl.us

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk