Prichádzajú ako duch. Neohlásene, bez pozvania. Večer ich nemáte a ráno – v plienke hotová vyrážková pohroma. Vtedy cítite zúfalstvo – veď ste spravili všetko, aby ste sa tomu vyhli, tak kde ste spravili chybu? Cítite sa previnilo. Nezaberajú bylinky, nezaberá vetranie. Reč je o plienkových zapareninách, ktoré vedia bolestivo potrápiť nejedno dieťatko. A s ním aj mamičku. 

Zapareniny v oblasti plienky pozná takmer každá mamička. Ak s ňou náhodou niektorá nemá skúsenosti, môžeme jej potriasť rukou. Pomerne častý jav u detičiek rôzneho veku – od novorodencov až po dojčatá – sa odborne nazýva plienková dermatitída, alebo plienkový zápal kože. Ako už názov napovedá, ide o reakciu pokožky na nosenie plienky (vrátane jej obsahu).

Prečo moje dieťa?

Mnohé mamičky si nesprávne myslia, že zapareniny vznikajú iba ako dôsledok menej častého prebaľovania. Je to čiastočne mýtus. Aj pravidelné výmeny plienok môžu v okolí zadočka a záhybov spôsobiť zápal kože s nepríjemným začervenaním. A príčiny? Tých je niekoľko. Počnúc typom pokožky, pričastým kúpaním, nevhodnou kozmetikou, typom plienky, mechanickým dráždením plienkového materiálu a najmä pôsobením moču a stolice na pokožku. Posledné menované sú agresívnejšie v čase prechodu dieťatka na príkrmy, vplyv “voňavej” a riedkej stolice vtedy prebije ostatné činitele.

Avšak ukázať prstom iba na jedného vinníka a obviniť ho zo vzniku zaparenín by bolo príliš trúfalé. Ani drahé plienky či kvalitná kozmetika bez alergénov totiž nemusí byť zárukou krásne hladkého detského zadočka bez vyrážok. Skrátka: aj keď robíte čo viete, nie vždy ste v boji proti zapareninám víťazkou.

Ako plienkové zapareniny odhadnúť?

Existujú tri typy zaparenín. Suché, šupinaté, jemne červené, nachádzajúce sa na povrchu pokožky pripomínajú ekzém. Je to ľahšia forma dermatitídy, s rýchlejšou dobou liečenia za pomoci jednoduchších farmakologických prípravkov či bylinkových odvarov. Druhou formou sú mokvavé, silno červené vriedky miestami presahujúce až do krvi. Sú na dotyk bolestivé, horúce a ich liečba je časovo náročnejšia. Treťou formou je bakteriálna dermatitída, tá zasahuje na celú pokožku zadočka až po genitálie a môže byť sprevádzaná horúčkami. Lieči sa antibiotikami. Pre laika je niekedy zložité odhadnúť rozdiel medzi druhou a treťou fázou plienkovej dermatitídy, je preto najlepšie obrátiť sa na svojho pediatra. Ten určí správnu formu liečby.

Príroda je mocná liečiteľka, ale…

Pred desaťročiami používali ženy Repík lekársky viac ako v súčasnosti. Má silné antibakteriálne a hojivé účinky, stopercentný bio produkt však potrebuje pár dní na to, aby účinkoval. Podobné upokojujúce účinky má tiež Rumanček pravý či Nechtík lekársky, všetky najlepšie v sušenej, prírodnej forme, z ktorých pripravíte obklad či kúpeľ. Bylinky sú vhodné na liečenie počiatočných štádií plienkovej dermatitídy, tiež vtedy, keď sa na pokožke už stihli objaviť mokvavé fľaky vo fáze číslo dva.

Bylinkám však treba dopriať čas, potrebujú pár dní na to, aby ste ich účinok aj videli. Zázraky do hodiny preto nečakajte. Rovnako majte na pamäti, že v čase výskytu zaparenín nie je dobré používať aviváže, agresívne pracie prášky prichádzajúce do kontaktu s poranenou pokožkou, či kozmetiku, s ktorou by ste nebodaj boľavé miesta natierali. Niektorí pediatri odporúčajú vyhýbať sa detskému zásypu (púdru), pri špecifických typoch citlivej pokožky môže skôr priťažiť.

A čo krémy na zapareniny?

Mnohé mamičky, aktívne na diskusných fórach, v minulých rokoch nedali dopustiť na mastičku, ktorá obsahovala látku nevhodnú pre deti do 10 rokov! Jej predaj bol neviazaný na lekársky predpis a vraj (podľa mamičiek) ju odporúčali vo veľmi malých dávkach aj niektorí detskí lekári. Dnes ju už nekúpite. Kam sa stratila? Ako na svojich stránkach uvádza Štátny ústav pre kontrolu liečiv Slovenskej republiky, ku 30.8.2016 bola výroba maste zastavená a predaj ukončený.

Iné mamičky nedali dopustiť na klasické značky krémov, ktorých vzorky si odnášali už priamo z pôrodnice, či klasickú pastu s rybím olejom, ktorá sa vyznačuje výrazným rybím (a možno pre niekoho nie príjemným) zápachom.

Apropo, plienky…vieme čo kupujeme?

Keď je reč o plienkach – vieme, čo kupujeme? A vieme, či to, čo kupujeme, nemá vplyv na plienkové zapareniny? Také plienky, to je hotové chemické laboratórium. Vyrábajú sa z lisovanej celulózy, ktorá sa mletím premení na jemnú buničinu. V závislosti od výrobcu môžu všetky vrstvy v plienke obsahovať chlór, optické bielidlá, parfumy, zvlhčujúce zložky, superabsorbenty či iné aditíva potrebné na to, aby nová plienka vyzerala mäkko, jemne a voňavo. Gumičky, tesnenia a lepiace pásiky sú tiež v prevažnej väčšine plienok syntetického pôvodu.

Stále viac výrobcov si v dnešnej dobe uvedomuje zodpovednosť voči spotrebiteľom a životnému prostrediu. Detské plienky, vyrábané v súlade s prírodou, bez použitia chemických aditív môžu mať na svojich obaloch uvedené certifikačné značky ako napríklad IMO, FSC či Nordic Ecolabel.

Aká je prevencia pred zapareninami?

Ako sme už písali v úvode článku, existujú prípady, kedy robíte, čo môžete, ale aj tak sa zapareninám nevyhnete. Ak sa u vášho dieťatka predsalen objavili, odborníci odporúčajú nasledovné:

  • častejšie vymieňať plienky, nečakať kým bude plná, najmä pred spánkom a počas noci
  • po vyprázdnení stolice, ak máte možnosť, zadoček dieťatka osprchujte, prípadne umyte čistou vodou. Na začervenané alebo mokvavé miesta pokožky nepoužívajte vlhčené obrúsky, napustené umelými látkami. Tie môžu malé ranky ešte viac podráždiť
  • krémy na zapareniny nanášajte v tenkej vrstve, rany na pokožke zbytočne nedráždite silným tlakom či šúchaním. Nemiešajte rôzne mastičky, rovnako nekombinujte mastičky so zásypom
  • sledujte reakcie na stravu. Nesúvisia zapareniny so stravou? Každú novú potravinu zavádzajte postupne, po troch dňoch urobte krátku prestávku. Nikdy nepodávajte potraviny, ktoré ste predtým neodskúšali
  • zapareniny dôsledne sledujte. Ak máte pocit, že sa ich stav nezlepšuje a ani mastičky nie sú účinné, je potrebné navštíviť pediatra. Môže ísť o prejav ťažších foriem dermatitídy
  • detský zadoček je potrebné ošetrovať preventívne, nielen vtedy, keď sa objavia prvé červené fľaky
  • pravidlo Vetrať zadoček využívajte pokiaľ to je možné. Čerstvý vzduch robí zázraky. Dieťatko sa tiež cíti slobodnejšie, keď si môže podráždený zadoček vetrať

Zdroj: www.zdravie.sk, www.choredieta.sk, www.sukl.sk, www.madehow.com, www.neophytiol.cz, www.sudokrem.com | Foto: www.madehow.com, www.mediadefence.gov, www.foter.com