Už ste určite počuli o Apgar skóre. Každá maminka, ktorá práve porodila svoje dieťatko sa s týmto pojmom stretla v pôrodnici. Vie, že ide o čísla a nimi bodujú práve narodené dieťatko. Ako ale vzniklo a čo presne tento pojem znamená? Ak ste sa už nad tým zamýšľali, v tomto článku dostanete odpoveď.

 

S bodovaním Apgar skóre sa začalo už v roku 1952 a stojí za ním doktorka a pôrodná asistentka Virginia Apgarová. Pôvodne pracovala ako anesteziologička a trápila ju vysoká úmrtnosť novorodencov. Veľa detičiek sa nedožilo viac ako jedného dňa.

A tak táto žena začala konať. Dlhodobo skúmala prejavy novorodencov a bola prítomná pri viac ako tisícke pôrodov. Na základe svojich poznatkov vytvorila tabuľku, do ktorej deti dostanú body za každý kontrolovaný telesný prejav.

Kontrola detičiek prebieha po prvej, piatej a desiatej minúte. Za každú kategóriu bábätko dostane dva body. Ak má spolu 7 až 10 bodov, je považované za zdravé. Ak dosiahlo menej bodov, musí ho prezrieť lekár. Detičky s 5-timi bodmi môžu mať problém s dýchaním a ak nedosiahnu ani tri body musí nastať okamžitá resuscitácia.

Ak ste zvedaví, aké kategórie Apgar skóre hodnotí, zapamätáte si to ľahko podľa tejto pomôcky:

Adaptácia kože = vzhľad a farba pleti

Puls (srdečná činnosť)

Grimasy (reakcie na podnety – overenie reflexu dráždivosti)

Aktivita svalov

Respirácie = dýchanie

Zdroj: maminka.cz | Foto: pixabay.com