Podpora talentu je veľmi dôležitá vec v správnom vývoji vášho dieťaťa. Nie je nič lepšie, ako keď dieťa objaví talent, ktorý v ňom drieme a má za sebou rodiča, ktorý ho v tom plne podporuje. Aj keď ste skvelá tanečníčka a vždy ste túžili, aby sa dala aj vaša dcéra na tanec, ale tá sa rozhodla pre futbal, podporte ju. Nie sú dôležité vaše sny o tom, čo bude robiť, dôležité je, aby dieťa robilo to, čo ho baví. Všimli ste si pri skladaní puzzle, že má šikovné ruky a stále spieva? Skúste to s hudobným nástrojom.

 

Pozorujte svoje dieťa

Keď ste si pri spoločnom hraní všimli, že má šikovné ruky, môžete navštíviť hudobniny, vybrať nejaký hudobný nástroj, o ktorom si myslíte, že by sa vašej ratolesti mohol páčiť a nenápadne mu ho podstrčiť. Netlačte na pílu, žiadne vety typu: „Kúpila som ti toto a bola by som rada, keby si na tom začal hrať.“ Najprv sa na tom zahrajte vy, a keď sa toho chytí vaše dieťa a bude ho to baviť, super. Keď ho to však nebudete baviť, no bóoože, žiadna veda, nič sa nedeje. Dôležité je netlačiť svoje dieťa do ničoho, pozorovať ho a odhaľovať jeho skrytý talent.

Neskúšajte psychologické triky

Nepoužívajte na deti obrátenú psychológiu. Načo, je to zbytočné. Jednajte s ním narovinu, buďte k sebe úprimní. Vysvetlite mu, že je na ňom, čo chce robiť. Vy budete len rada, keď ho bude baviť to, čo chce robiť. Či je to hra na klávesy, horolezectvo, futbal alebo streľba z luku. Nezáleží na tom, čo robí, záleží jedine na tom, aby ho to robilo šťastným. A to by malo byť dôležité aj pre vás. Neskúšajte žiadne triky, ktoré by ho naviedli na tú cestu, po ktorej vy chcete, aby sa vydalo. Toto nedopadne nikdy dobre.

Nesnažte sa byť dokonalá

Nič dokonalé neexistuje. Ani dokonalí rodičia, preto sa nesnažte byť dokonalou matkou. Snažte sa byť matkou, ktorá podporí svoje dieťa, aj keď to nepotrebuje. Matkou, ktorá má pre svoje dieťa porozumenie, aj keď mu úplne nerozumie. Matkou, ktorá je k svojmu dieťaťu úprimná a nerobí nič s postrannými úmyslami. Keď toto zvládnete, budete tou najlepšou matkou pre svoje dieťa. Nie dokonalou, ale najlepšou. Keby existovali dokonalé veci, určite by boli nudné.

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.