AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Každý rok rodičia na celom svete minú miliardy dolárov na rozličné triky a DVD, ktoré majú z ich detí urobiť jazykového génia. Ich pevná viera v zázračný účinnosť videí pre bábätka spočíva hlavne v uistení tvorcov, že ide o vedecky overenú metódu. Posledné vedecké štúdie ale hovoria jasne: takéto videa nielen, že deťom nepomáhajú, ale im dokonca škodia! Ako je to možné?

 

Náučné jazykové videá pre bábätka z veľkej časti vychádzajú z výsledkov výskumov  Dr. Patrície Kuhlovej. Tá zistila, že neuróny novorodencov majú jedinečnú schopnosť osvojiť si ktorýkoľvek jazyk.

schopnosť naučiť sa cudzí jazyk je u malých detí enormná

Super-produkt pre(na) super-deti

„Výskum dokázal, že ak sa tieto neuróny nepoužívajú, odumrú. Tým, že Baby Einstein sprostredkuje deťom kontakt so siedmymi jazykmi, prispieva k zvýšeniu mozgovej kapacity.“

Takto propagovali tvorcovia značky Baby Einstein svoj produkt v roku 1997. Rodičia boli nadšení – veď to znamenalo, že namiesto úmorných rokov neľudského drilu malých školáčikov, stačí svoje malé bábätká posadiť na niekoľko hodín do týždňa pred televízor.  A takto bez námahy vychovajú deti, ktoré by plynulo hovorili vo viacerých jazykoch už od útleho detstva. Navyše deti z celého sveta videá skutočne zbožňovali.

Baby Einstein Baby Mozart Music Festival- zdroj youtube.com

Nečakané odhalenie

Ale o desať rokov neskôr nastala búrka. Nové štúdie priniesli šokujúce výsledky. Sny o generácii geniálnych detí sa rozplynuli. Pozitívny účinok videa na slovnú zásobu detí sa nepotvrdil. Ale, bolo to oveľa horšie! Zistilo sa, že na jazykové schopnosti detí pôsobia PRIAZNIVO takmer všetky televízne programy, vrátane programov pre dospelých. Presnejšie všetky, až na tie, ktoré sú konkrétne na rozvíjanie jazykových schopností priamo špecializované. Dievčatá a chlapci, ktorí videa pre bábätká sledovali, mali zreteľne a preukázateľne nižšiu slovnú zásobu ako deti, ktoré tieto programy nikdy nevideli. Takže tieto videa nenaučia vaše dieťa ani cudzí, a dokonca ani materinský jazyk.

Ilúzia pokračuje

Generálny riaditeľ spoločnosti Disney, ktorá vlastní značku Baby Einstein – Robert A. Iger na tieto zistenia reagoval svojsky.  Verejne zistenia vedcov znevážil a spochybnil. Krutou iróniou je, že sa vlastne snažil znemožniť to isté vedecké laboratórium, na ktoré sa v roku 1997 pri zavedení značky zakladatelia Baby Einstein odvolávali. Podobne skepticky postoj zaujali aj rodičia a napriek varovaniam vedcov učenie svojich detí stále odbavujú  prostým pustením videa.

Rodičia často nechávajú výchovu na televíziu

Kde sa stala chyba

Prečo by ale zrovna videa pre bábätká, ktoré si obľúbili dievčatá a chlapci po celom svete, mali byť škodlivé? Čím sa tak odlišovali od ostatných televíznych programov?

Predovšetkým tie „zázračné novorodenecké neuróny“ vôbec na videonahrávky, ani na audionáhravky nereagujú. Tieto neuróny najlepšie môže stimulovať len a len živý človek. Dieťa si musí slovo spojiť s konkrétnym pohybom pier. Spomínané DVD sa zakladajú na neosobných komentároch. Vystupujú tam hračky a bábky, ktoré perami nehýbu – nanajvýš otvárajú a zatvárajú ústa, čo rozhodne nestačí. Deti pravdepodobne celý zvukový záznam vnímajú ako nezrozumiteľnú hatlaninu, napriek tomu, že samotný dej ich veľmi zaujíma. Jednoducho detská myseľ bez pohľadu na tvár hovoriaceho človeka nie je schopná slová vstrebať.

Baby Einstein Puppets Show- zdroj youtube.com

Čo na záver? V dôležitých veciach žiadne skratky a triky nefungujú. Bez snahy a aktívneho prístupu sa deti jednoducho nenaučia nič nové a už vôbec nie jazyky.

Zdroj: BRONSON+ MERRYMAN, Výchovný šok |Foto: everystockphoto.com; pixabay.com; youtube.com