lieky

Vždy existovali akoby dva protipóly snaženia v živote ženy. Snaha o počatie a snaha mu zabrániť. Uplynulé storočia nie sú výnimkou. Antikoncepčné tabletky, náplasti, telieska a podobné vymoženosti sú výdobytkom posledných desaťročí. Ale čo robili ženy v predmodernej ére, keď ešte nikto ani len nesníval o zázrakoch, ktoré nás denne obklopujú?

Na celibát sa veru nespoliehali a už od pradávna hľadali spôsoby, ako zamedziť neželanému otehotneniu. V tomto článku sa dočítate o niekoľkých skutočne bizarných formách antikoncepcie, ktoré sa objavili v priebehu storočí.

Trus krokodíla

Ženy v starovekom Egypte sa asi veľmi netrápili tým, či mužom “tam dole” voňajú. Ako prostriedok proti neželanému počatiu si totiž svoje intímne miesta vytierali trusom krokodíla, ktorý premiešali s medom. Nech to však znie akokoľvek nechutne, v niečom mali staré Egypťanky pravdu. Výkaly krokodíla skutočne obsahujú látku, ktorá spermie zahubí. Napriek tomu tento spôsob ochrany vrelo neodporúčame 🙂

Ortuť

Lekári v starovekej Číne sa so svojimi pacientkami veru nemaznali. Na ochranu pred otehotnením predpisovali trošku ortuti, ktorá je ale smrteľne jedovatá aj v najmenších dávkach. Rady takýchto “dobrákov” vyhľadávali najmä kurtizány, pre ktoré dieťa znamenalo najčastejšie koniec kariéry. Asi netušili, že oproti dávke ortuti je neželané tehotenstvo predsa len “menšie zlo”.

Žaby

Žeby rozprávka o Žabom princovi mala svoje korene v starovekom Grécku? Možné to je. Spôsoby starogréckej antikoncepcie na to poukazujú. Na to, aby žena úspešne zabránila počatiu, musela spĺňať hneď dve podmienky. Prvou bola menštruácia, ktorá bola pre obyvateľky starovekého Grécka obdobím izolácie, keďže menštruačná krv symbolizovala (a pre mnohé kultúry stále symbolizuje) nečistotu. Po druhé, musela daná žena niekde vo svojom okolí získať žabu. A potom to už malo ísť ako hodinky. Stačilo trikrát napľuť bradavičnatej potvorke do úst a tehotenstvo (ne)bolo zažehnané.

Medicína pána kováča

Kováč bol v stredovekých spoločenstvách čosi ako miestny doktor. Vykonával drobné chirurgické úkony ako trhanie zubov a jeho pomoc vyhľadávali aj ženy, ktoré z nejakého dôvodu nechceli otehotnieť. Nešlo ani tak o osobu kováča, ako skôr o jeho náčinie. Menovite vodu, v ktorej chladil kliešte rozhorúčené dožerava. Podľa spoľahlivých stredovekých tipov mala žena do dna vypiť džbánik takejto olovom ochutenej vody a neželané počatie mohla pustiť z hlavy.

Coca-Cola

“Múdre” rady nevymizli ani s príchodom osvieteného dvadsiateho storočia. V päťdesiatych rokoch sa medzi ženským osadenstvom rozšírila správa (vraj potvrdená lekárskymi výskumami), že Coca-Cola dokáže zabrániť počatiu. Rozpustí zub, skvelo umyje záchodovú misu, tak prečo by nepomohla aj tu? S touto sladkou limonádou si ženy mali vyplachovať intímne partie. Treba dodať, že tieto praktiky im namiesto želaného efektu neotehotnieť, privodili mykózy.

Foto: pexels.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Peťa
V živote som túžila byť všeličím. Medzinárodne uznávanou spisovateľkou, tajnou agentkou a istý čas aj krotiteľkou duchov. Nerozhodná, som nakoniec vyštudovala knihovedu a sociálnu antropológiu, aby som nakoniec skončila v IT hernom biznise. Aktuálne som čerstvá matka, ktorá má veľkú radosť zo svojej malej dcérky.