Téma dojčenia na verejnosti je večná a rozdeľuje neustále spoločnosť. Je pochopiteľné, že matky chcú svoje deti nakŕmiť na požiadanie a diskrétnou formou sa to dá spraviť takmer v každej situácii. Avšak nie vždy sa stretnú s pochopením, podobne ako mamička Lucia, ktorá sa na internete podelila so svojou nepríjemnou skúsenosťou.

 

Lucia má ročnú dcérku a v marci musela navštíviť pobočku Raiffeisen banky v Prahe. Keďže čakanie v rade bolo pre jej dcérku už veľmi zdĺhavé a požiadala mamu o mlieko, tá ju zakrytá nadojčila. Ako píše, nebolo vidieť nič nedôstojné, no aj napriek tomu si vypočula vyhrážky ochrankára, že má opustiť budovu.

Šokovaná matka sa rozhodla porozprávať svoj príbeh a strela sa s rôznymi reakciami. Podaktoré komentáre ju podporili, našli sa aj také, v ktorej dali za pravdu banke. Samotnú ženu najviac zarazil neprívetivý prístup ochrankára, ktorému chýbala ľudskosť a pochopenie.

Prečítajte si celý príspevok mamičky Lucie:

„V stredu 20. 3. 2019 v pobočke Raiffeisen banky v paláci Astra Praha 1, Václavské námestie som si prišla vyzdvihnúť peniaze na pokladňu. Bol s tým trochu problém, ale všetci boli milí a nápomocní a nakoniec sa všetko vyriešilo.

Problém nastal, keď som sa aj s kočíkom zaradila do fronty na pokladňu. Dcéra má rok, je živá, najskôr tam trochu chodila okolo, potom chcela mlieko – je stále kojená na požiadanie. Čakanie v rade na pokladňu je v podlhovastej chodbe pod schodmi, s úradníkmi z jednej strany a z druhej sú dve pokladnice. Zo strany k boxom som mala postavený kočík – golfky, hneď vedľa mňa sedel starší pán – Ind, ktorý bol ľahko otočený chrbtom ku mne, dcéra mi pri dojčení sedela na kolenách a hlavou v podstate prsník zakrývala a druhý prsník som mala logicky zahalený (mala som dojčiace tielko a sveter na ňom).

Po pár minútach dojčenia ku mne prišla ochrankár a nahlas, na celú pobočku ma upozornil, aby som sa okamžite zahalila, „prestala exhibovat“ – vraj je to verejný priestor a ja sa odhaľujem, čo je zakázané a majú to uvedené aj v nejakom ich poriadku. Po mojom tvrdení, že predsa len dojčím dcéru, navyše som aj čiastočne schovaná za kočíkom a zahalená svetrom, aby mi nič nevykukovalo, mi povedal, že jednoducho aj tak exhibujem, už tam „takéto prípady mali“ (? !!!) a ich pani riaditeľka rozhodne také správanie nepodporuje.

Vo fronte predo mnou bol ten starší pán z Indie, pred ním nejaký postarší pán a mladý muž so skladacím bicyklom, ktorý jediný sa ma zastal. Nepomohlo, muž z ochranky sa mi vyhrážal, že ak neodídem nadojčiť dcéru mimo priestoru banky, nechá ma vyviesť (mne nedošlo kým – veď on je z ochranky). Priznám sa, že som bola tak zaskočená, rozum mi to nebral, že som nevedela, čo povedať. Doteraz si nadávam, že som mala aspoň nejako reagovať a odmietnuť, pobiť sa za seba.

Nič sa nedá robiť, všetci pozerali, dcéra začala so mnou bojovať, tak som ju v mrákotách rýchlo zbalila aj s kočiarom a nadojčila som ju na Jungmannovom námestí, oproti hudobninám – myslím, že tam bola nejaká lavička alebo niečo na sedenie.“

Príbeh mamičky pokračuje ďalej. Keď sa vrátila opäť do pobočky doriešiť veci, musela sa postaviť do ďalšieho radu a čakať, kým sa dostane k okienku. Keď prechádzala okolo nepríjemného ochrankára, povedala mu, že to mohol všetko riešiť úplne inak. Lucia ďalej pokračuje:

„Pretože to bolo pre mňa neskutočne ponižujúce, revať takto na mňa pred celou pobočkou. Jeho odpoveď znela: Podľa môjho názoru bola moja reakcia úplne adekvátna a postupoval som správne. Ešte aj starší páni pred vami mi poďakovali, že som vás upozornil, pretože im to bolo veľmi nepríjemné, že ste vedľa nich dojčila! (!!!!!) … Znova moja zástava mozgu, na toto neviem reagovať, tak som proste odišla (samozrejme mi opäť ani len nepomohol po tých pár schodoch, čo tam vnútri pobočky majú, tak som po x-krát ťahala koč po nich sama.

V komentároch pod jej príspevkom sa objavila aj reakcia banky. Tá zaskočila nespokojnú mamičku a aj mnohých ďalších:

„Dobrý deň, mrzí nás vzniknutá situácia. Na našich pobočkách sa vždy snažíme vyjsť klientom a klientkam v ústrety vo všetkých ohľadoch. Pokiaľ nás mamička požiada o zaistenie súkromia, nie je pre nás problém jej ponúknuť adekvátne miesto podľa možností pobočky a s ohľadom na ostatných klientov.“

Čo si myslíte o tomto prípade, o reakcii ochrankára a vyjadrení banky? A ako by ste na mieste mamičky postupovali vy?

 Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: depositphoto.com, instagram.com