Vláda prednedávnom zakázala lekárom brať poplatky za prednostné vyšetrenie. Ako sa však časom ukázalo, toto rozhodnutie nebolo najšťastnejšie a koaliční poslanci prišli s novým návrhom, ktorý má riešiť problémy spojené s objednávaním u lekárov.

 

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, keď si lekári budú chcieť privyrobiť, budú musieť pracovať viac. A zaplatiť im to majú samotní pacienti a to až do výšky 50 eur za objednanie na určitý čas.

Lekári by mali mať pracovný čas rozdelený na bežné a doplnkové ordinačné hodiny. Pri objednaní počas doplnkových hodín pacient zaplatí 50 eur a poisťovňa zaňho nezaplatí nič.

Vo výhode by mali byť ekonomicky aktívni ľudia. Tým je podľa rezortu dostupnosť zdravotnej starostlivosti počas bežných ordinačných hodín znížená, takže už nebudú musieť od rána čakať na vyšetrenie. Minimálne šesť až sedem hodín denne bude však musieť byť garantovaných bezplatne.

Podľa opozície je tento návrh nesociálny. Podľa analytika Dušana Zachara z INEKO je potrebné zaviesť objednávanie na presný čas pre všetkých.

V súčasnosti si ambulancie poplatky za objednanie na presný čas nemôžu pýtať vôbec. Je však otázne, či schválenie tohto návrhu bude skutočne riešiť problémy pacientov. Tí sa často nedostanú k lekárovi napriek tomu, že celý deň sedia v čakárni.

Zdroj: cas.sk | Foto: wikimedia.org

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.