Väčšina z nás by na túto otázku odpovedala jednoznačne „áno“. V našich končinách sa bezplienková metóda stala známou možno iba pred pár rokmi. V krajinách tretieho sveta je ale táto metóda dobre známa dlhé roky a nevedú sa tam o nej žiadne polemiky. Pre mamičky v Indii, Afrike či chudobnejších častiach Južnej Ameriky je vychovávať svoje deti bez plienok úplne prirodzené.

O čom vlastne bezplienková metóda je?

Byť bez plienky neznamená cikať a kakať kade-tade. Znamená to postupné učenie sa ženy načúvať potrebám svojho dieťatka. Takisto, ako vie, kedy treba bábätko nakŕmiť, sa naučí aj rozoznať, kedy mu treba cikať. Prvé dni po pôrode si asi drvivá väčšina z nás nedokáže predstaviť premýšľať ešte aj nad tým, kedy dať čerstvo narodený uzlíček vycikať. Pár dní si musí žena dopriať aj na regeneráciu tela, a preto sa odporúča s touto metódou počkať aspoň  2-3 týždne. Ale pre toho, kto si myslí, že to zvládne hneď od narodenia, nie je v tom žiadny problém. Ak sa rozhodnete pár týždňov počkať, je lepšie používať látkové plienky než jednorázové. Pri jednorázových totiž bábätko necíti vlhkosť a mohlo by postupne svoje potreby začať ignorovať.

Ako na to?

Podstata bezplienkovej metódy tkvie v tom, že dieťatko dokáže od samého narodenia rozoznať svoje potreby a dávať ich aj najavo. V prvých dňoch a týždňoch je to, samozrejme, v prvom rade plač, prípadne mrvenie sa. Dieťa nedávame prirodzene sadnúť na nočník, ale ho iba pridŕžame nad umývadlom alebo toaletou. Obvykle bude vykonávať svoju potrebu počas kojenia. Najlepšie je kojiť dieťatko po sediačky a podložiť ho obyčajnou plastovou miskou s jemnými okrajmi, aby ho netlačil zadoček.  Možno sa to zdá nepraktické a náročné, ale vôbec to tak nie je. Keď už bábo ovláda svoje svaly trochu lepšie, môžete ho radšej pridŕžať nad umývadlom. Od začiatku ho treba učiť na zvuky, ktoré mu budú naznačovať, že má potrebu vykonať. Môžete vydávať zvuky ako „tsss“, „cííí“ alebo „ee“ a keď ho už pridržiavate nad umývadlom, prúd tečúcej vody mu isto napovie. Nad umývadlom ho držíte tak, že je celým chrbátikom aj hlavičkou opreté o váš hrudník a iba mu jemne nadvihnete nožičky. Robí sa to rovnako u chlapcov i u dievčatiek. Takto sa to praktizuje až do obdobia, kedy si vie dieťatko samo sadnúť. Vtedy už prechádzate na nočník. Takisto postupujete aj vonku, dávate ho cikať nad trávičku, teoreticky to môžete robiť aj v zime, v ktoromkoľvek ročnom období, ale väčšina z nás by asi neriskovala prechladnutie.

Ako často mu bude treba?

Bábätká sa obyčajne vyprázdňujú hneď po zobudení a potom v priebehu dňa asi každých 15-20 minút. Zo začiatku to môže byť častejšie. Počas tuhého spánku deti necikajú, väčšinou potrebu vykonávajú, keď sa mrvia alebo mrnkajú. Určite sa vám bude zdať, že sa to nedá stíhať, ale opak je pravdou. Keď sa mamička naučí rozoznať potreby svojho potomka, ide to potom veľmi ľahko. Veľká potreba sa asi bude rozpoznávať ľahšie, ale nemusí to tak byť. Postupne si zvyknete ako sa vám to snaží dať najavo. Plač bude iný ako keď je hladné alebo sa chce poľúbiť. Možno sa bude nespokojne mrviť alebo kopkať nožičkami. Každé dieťa je iné, a preto má aj iné prejavy. Čím je staršie, tým sa intervaly predlžujú.

A čo v noci?

V noci je to náročnejšie, predsa si aj mamička musí po celom dni aspoň na chvíľu pospať. Niektoré ženy to počas noci vôbec neriešia a používajú bavlnené plienky. Podľa skúseností mamičiek sa ale bezplienková metóda dá praktizovať aj v noci a vôbec nie je pravda, že svoje malé vyzliekaním prebudíte. Ak si ale na to netrúfate, pokojne môžete mať dieťatko bez plienky len cez deň a v noci normálne používať plienočky.

Čo budete potrebovať?

Je to najlacnejší možný variant, všetci vieme, že plienky sú v dnešnej dobe naozaj drahé a mesačne dosť zaťažujú peňaženku. Bavlnené plienky sú určite lacnejšie, ale zasa si musíte prirátať čas strávený praním, žehlením, skladaním. Odporúča sa mať aspoň 30-40 kusov látkových plienok a k tomu pár kúskov vrchných nepremokavých nohavičiek. Čiže vás plienková výbava nemusí stáť viac ako 50 €, samozrejme, ide o to, či sa pri látkových plienkach budete držať ceny alebo najnovších trendov.

Hlavnou zásadou bezplienkovej metódy je byť v pohodenerobiť si nervy z neúspechov. Kým si naozaj nie ste istí, dávajte dieťatku plienku. V zime určite, aby ste ho nemuseli prezliekať, keď sa pociká. Na internete sa dajú zohnať aj rôzne pomôcky ako čínsky nočník, vlnené naťahovacie nohavičky alebo dokonca nohavice s dierou na zadočku, aby ste nemuseli vyzliekať. Netreba mať predsudky, stačí len vysúšať a presvedčiť sa o tom, že sa to naozaj dá.

Autor: Ivana Rosinská

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.