To ako sa správame na verejnosti a ako v blízkosti našich priateľov a rodiny, sa u mnohých z nás rokmi mení. Či už k lepšiemu alebo k horšiemu. Žiadnou novinkou nie je, že základy nášho správania, osvojovanie si noriem a pravidiel v detstve, predurčujú formovanie našej osobnosti.

 

Podporte vlastné formovanie sa

Veľa rodičov zabúda na schopnosť detí formovať a rozvíjať sa individuálne. Máme tendenciu vychovávať ich formou príkazov, zákazov a posúvať po nalinajkovanej ceste, o ktorej sme presvedčení ako o tej najsprávnejšej. Lenže toto je po určitom čase pre mladú osobnosť, búriacu sa proti všetkým pravidlám, ktoré pociťuje ako okovy, naozaj nudné a rutinné.

Zmena správania

V určitej  fáze života zostaneme prvýkrát prekvapene pozerať na naše doposiaľ ,,vycvičené“ dieťa, ktoré nám tresne dverami pred nosom. Neskôr s nami nechce chodiť už ani na výlety či návštevy, kde doteraz nadšene vystrájalo so svojimi rovesníkmi. Toto obdobie vlastného hľadania je nevyhnutné a každý si ním musí prejsť. A práve v tomto období začína dieťa nadstavbu svojho ,,JA“ na základoch, ktoré sme mu umožnili a pomohli vybudovať najmä my rodičia.

Sila osobnosti

Nie každý chlapec je sebavedomý futbalista a nie každé dievča je nová módna blogerka. Ale chceme, aby naše dieťa bolo v kúte? Ak nie je prirodzene sebavedomé, musíme mu pomôcť naučiť sa vnímať seba samé ako jedinečnú osobnosť. O nič horšiu ale ani lepšiu ako iné deti v jeho prostredí. Aj malí drobčekovia dokážu svojimi ironickými poznámkami na adresu málo si veriaceho spolužiaka, spôsobiť jeho vyčlenenie z kolektívu. Aby dieťa dokázalo reagovať na takéto prvé malé, ale nesmierne dôležité, súboje, musí mať dobrý základ.

Stať sa zaujímavým v očiach spolužiakov

Je ťažké určiť hranicu medzi sebavedomím a drzosťou a medzi toleranciou a utiahnutosťou. Ak raz za čas dovolíte dieťaťu zobrať do škôlky zaujímavú hračku či knihu (vôbec to nemusí byť nič drahé) a poradíte mu, aby dovolilo pohrať sa aj ostatným deťom, v ten moment mu pomôžete zvýšiť jeho status. Ak naopak máte pocit, že váš maznáčik má tendenciu len rozkazovať a nie je schopný sa prispôsobiť, naučte ho rozdeliť sa o veci a radovať sa z toho, že niekoho potešilo. Niekedy stačí, ak náš škôlkar dokáže urobiť pohár z papiera, ktorý vytvorí pred očami malých zvedavcov a získava status umelca. Tým, že si vyskúša úlohu učiteľa pri vysvetľovaní postupu, získava skúsenosť s vedením. Veľa získava aj tým, že toleruje schopnosti iných.

Ak sa naše dieťa dokáže ubrániť pripomienkam na pletený sveter od starej mamy, ktorý nemá žiadnu fajočku ani pásiky a vyzdvihne pred ostatnými, že taký istý sveter nemá nikto iný na svete, je to dôkaz toho, že sme ho nasmerovali na správnu cestu.

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.