AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Pozor na tieto látky, môžu spôsobiť otravu detí.

Pravdepodobne viete o mnohých jedovatých látkach, ktoré môžu byť nebezpečné pre deti. Napriek tomu musia lekári riešiť mnohé prípady otráv v toxikologických centrách. Najviac prípadov sa vyskytuje u detí do šiesteho roku života.

Čo môže byť pre deti nebezpečné okrem čistiacich prostriedkov, liekov a pesticídov?

1.Kapsule na pranie

Aj napriek všetkým upozorneniam sú kapsule s gélom na pranie bielizne stále závažným a najčastejším rizikom pre deti. Sú lákavé, pretože majú tendenciu byť malé a pestrofarebné, čo môže spôsobiť, že sa deťom bude zdať, že vyzerajú ako cukríky alebo chutný nápoj.

Následky otravy môžu zahŕňať zvracanie, letargiu, kašeľ, ťažkosti s dýchaním a vo vzácnych prípadoch aj kómu. Odporúčanie je skladovať ich na vyšších miestach, mimo dosahu detí.

2. E-cigarety a tekutý nikotín

Môžu byť pre deti veľmi nebezpečné. Kvapalný nikotín, ktorý sa používa v zariadeniach na výrobu e-cigariet, je tak vysoko koncentrovaný, že dokonca malé množstvo (približne dúšok) môže spôsobiť potenciálne poškodenie. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať zvýšenú srdcovú frekvenciu, záchvaty svalov, zvracanie a potenie. Ak sa tekutina dostane na pokožku, môže spôsobiť pocit pálenia.

Odporúčanie je nepoužívať e-cigarety v prítomnosti detí a e-cigaretu a tekutiny skladovať mimo dosahu dieťaťa. Tiež treba správne likvidovať komponenty kvapalných a e-cigaretových zariadení.

3. Éterické oleje

Esenciálne oleje ako levanduľa, mäta pieporná, eukalyptus a olej z čajovníka, sú prírodné produkty z rastlín, takže väčšina ľudí si myslí, že sú bezpečné. Pozor! Nie vždy. Komplikácie sa môžu vyskytnúť, ak dieťa olej pije, keď ho rodič používa príliš veľa alebo ho používa nevhodným spôsobom (napríklad pri používaní oleja nezriedeného).

Oleje môžu spôsobiť vyrážky, vracanie, bolesť brucha, dýchacie ťažkosti a ťažkosti s nervovým systémom, zmätenosť, svalovú slabosť, záchvaty a dokonca aj kómu.

4. Lieky pre zvieratá

Lieky vášho domáceho maznáčika si zaslúžia rovnakú pozornosť ako lieky vyrobené pre ľudí. Môže sa stať, že zvieratko vypije liek, niekde ho vypľuje a vaše dieťa ho nájde. Deti, ktoré sa hrajú so zvieraťom, ktoré sa lieči krémom alebo mliekom, sa môžu otráviť, ak dostanú liek na ruky a tie si potom dajú do úst.

Pri podávaní lieku sa preto uistite, že vaše deti sú v inej miestnosti a ubezpečte sa, že domáce zviera dokončilo prehĺtanie. V prípade krémov dajte zvieratko do inej miestnosti a nechajte kožušinu vyschnúť skôr, ako sa ho vaše dieťa bude dotýkať.

5. Kozmetika a výrobky osobnej starostlivosti

Kozmetika a výrobky osobnej starostlivosti sú jedným z najčastejších príčin otravy medzi malými deťmi. Pamätajte, že produkty, ktoré používame na hygienu a vzhľad, obsahujú množstvo chemikálií. Je ťažké povedať, čo sa môže stať, pretože to závisí od výrobku a jeho chemického zloženia. Nechajte ich preto radšej mimo dosahu dieťaťa.

Zdroj: parents.com | Foto: pixabay.com