skodlivost plastov

Plasty sú všade a neradi sa ich vzdávame. Je však v našej domácnosti potrebné vlastniť sto dózičiek všetkých veľkostí? Veľakrát v živote vyhráva kvantita nad kvalitou. Keď však ide o naše dieťa, vieme prekonávať hranice a posunúť naše rutinné zvyky o niečo ďalej, ku kvalite.

 

BPA je skrátená forma pre bisfenol A, chemickú látku, ktorá sa radí k ftalátom. Pri zvýšenej teplote sa vo veľkej miere uvoľňuje do ovzdušia a materiálov. Nadmerný príjem ftalátov do nášho organizmu negatívne ovplyvňuje fungovanie tela na bunkovej a hormonálnej úrovni. Bolo vedecky dokázané, že ftaláty spôsobujú autizmus, neplodnosť, výrazne ovplyvňujú plod u tehotných žien a mnoho iného. Najhoršie na tom je však fakt, že si ich nepriaznivý dopad neuvedomujeme a ftaláty nevnímame ako problém.

bpa free

Ako nahradiť škodlivé plasty?

Skoro v každom veľkom, aj malom obchodnom reťazci predávajú dózičky bez škodlivín a bez BPA. Sú rôznych veľkostí a štýlov. Na svojom obale majú spomenuté, že neobsahujú zdraviu nepriaznivé látky, ftaláty a sú označené značkou BPA free. Väčšina dóz má tiež poznamenané, že sú odolné voči veľkému mrazu, hodia sa do umývačky riadu a sú vhodné aj do mikrovlnnej rúry.

Medzi najkvalitnejšie dózy patria sklenené obaly. V obchodoch sú ľahko dostupné a kamarátia sa s našou mrazničkou a mikrovlnkou. Za najlacnejší a najlepšie dostupný obal môžeme považovať zaváraninové fľaše. Tie má doma asi každý.

Opakované používanie plastových fliaš z použitých minerálok nie je pre nás a naše deti veľmi prospešné. Na trhu sa ale dajú nájsť veľmi kvalitné fľaše bez toxických látok a BPA free fľaše, ktoré sú ľahko dostupné a čo je najdôležitejšie, môžeme si vybrať z rôznych farebných prevedení. 😛

Zabúdať by sme nemali ani na fľašky našich ratolestí, v ktorých im dennodenne zohrievame teplé mliečko. Tu jednoznačne rozhoduje kvalita nad všetkým ostatným.

Zdravie nás a našich detí je to najcennejšie čo v živote máme. Ak totižto chýba, nedokážeme si užívať svoj život tak, akoby sme chceli. Preto je dobré, keď si ho vieme zlepšiť kúsok po kúsku maličkosťami a pomôcť tým pozitívne ovplyvniť život okolo nás.

 

Zdroj: Prevention.com | Foto: autor, Pixabay.com