V dnešnej dobe žije množstvo dvojíc bez sobášneho listu. Hovoria si, že kvôli jednému papieru sa predsa nebudú brať a milujú sa i bez neho, alebo, že nad životom “nadivoko” sa dnes už nikto nepozastavuje.

Prečítajte si, čo musia vybavovať a o čo prichádzajú tí, ktorí nie sú zosobášení.

Priezvisko detí a uznanie otcovstva

Pokiaľ nie ste za otca vášho dieťaťa vydatá, čakajú vás vybavovačky a papierovačky navyše. Ak chcete, aby bábätko dostalo priezvisko otca hneď po narodení, musíte ešte predtým zájsť spolu na matriku a urobiť súhlasné vyhlásenie o určení otcovstva. Pokiaľ to nestihnete, na zapísanie otca do rodného listu a nadobudnutie jeho mena dieťaťom, musíte ísť na matriku obaja.

Osvojenie dieťaťa

Ak uvažujete nad adopciou, myslite na fakt, že osvojiť dieťa si spoločne môžu iba manželia, druh a družka v žiadnom prípade.

Vyživovacia povinnosť

Pokiaľ sa jeden z manželov po rozvode nie je schopný sám živiť, môže od druhého žiadať, aby mu prispieval na primeranú výživu. Ak však partneri žijú vo vzťahu druh-družka, po rozchode nemá nárok na výživné žiaden z nich.

Myslíte na budúcnosť?

Žiaľ, v rodinách sa stávajú i nešťastia. Je náročné vyrovnať sa s odchodom milovanej osoby. Určite by ste v tých najťažších chvíľach v živote nechceli riešiť, ako si poradíte s jediným príjmom. Vdovský a vdovecký dôchodok sa síce s platom nedá porovnať, je to vždy lepšie ako nič. I na Slovensku existuje veľa príbehov ľudí, ktorých druh nečakane tragicky opustil a oni ostali bez peňazí.

Viete, že pokiaľ by váš partner umrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, máte nárok na zákonné odškodné? Áno, ale len v prípade, že ste boli jeho manželkou.

Okrem toho, pokiaľ vám druh pred smrťou nezanechal platný závet, nemáte právo na jeho majetok. Síce zákonné dedenie po druhovi či družke nie je úplne vylúčené, keď však nebudete vedieť zdokladovať určité skutočnosti spoločného spolunažívania, môže to dopadnúť zle. Ak nemáte deti, rozdelí si majetok jeho rodina. Ako jeho družka budete voči nim v nevýhode. Dávajte si pozor i v prípade, ak je nehnuteľnosť napísaná na obidvoch. Stále totiž existuje jeho polovica a vaša polovica.

Zdroj: najpravo.sk, upsvar.sk, slovensko.sk | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk