Európa ma veľký problém. Starne a dôvodom nie je nič iné, ako nízka pôrodnosť. Pomôže viac peňazí od štátu, alebo je problém v niečom celkom inom? Kedy by boli ženy ochotnejšie priviesť na svet toľko detí, aby sa demografický problém vyriešil?

Aby počet obyvateľov európskych krajín prestal klesať, bolo by potrebné, aby na jednu ženu pripadalo v priemere 2,1 dieťaťa, momentálne je to ale len 1,5 bábätka. Čísla môžu vyzerať smiešne, pamätajte ale na mamičky, ktoré majú len jedno dieťatko, alebo ženy, ktoré detičky nemajú vôbec.

Vysoké náklady na rodičovstvo

Vlády mnohých krajín sa snažia viac alebo menej finančne (alebo rôznymi výhodami) podporovať mladé rodiny, čo sa ale často míňa účinku. Rodina aj napriek všetkým snahám pociťuje veľmi vysoké náklady spojené s rodičovstvom. Neplatí to ale pre všetky štáty, napríklad v Belgicku, Francúzsku alebo Nórsku priniesli snahy želaný efekt a miera pôrodnosti stúpla. Je to len o peniazoch?

Finančné prostriedky versus pomoc otecka

Ochota žien porodiť viacero detí úzko súvisí nielen s finančnou situáciou rodiny, ale hlavne od ochoty oteckov pomáhať so starostlivosťou a výchovou svojich potomkov. V štátoch s vyššou mierou pôrodnosti sa zapájajú oteckovia tak na 30-40%, u nás je to len okolo 20%. Takže hoci sú na splodenie potrební obidvaja rodičia, sú to ženy, na ktorých pleciach zostáva väčšina starostlivosti. Preto si dobre rozmyslia, či do rodiny pribudne ďalšie dieťa, alebo si povedia, že stačí. Že viac jednoducho nezvládnu!

Máme nejaké riešenia?

Pomohlo by, keby štáty okrem finančnej pomoci zavádzali také opatrenia, ktoré pomôžu priamo mamičkám v ich starostlivosti o dieťatko. Medzi ne patrí dostatok miesta v škôlkach alebo ústretovosť zamestnávateľov.

Riešenie sa nájde ale aj inde – doma! Ak sa podarí európskeho muža presvedčiť, aby sa v starostlivosti a výchove dieťaťa stal rovnocenným partnerom, mohla by pôrodnosť v Európe začať opäť narastať.

Mali by ste aj vy viac detičiek, keby ste sa s oteckom delili pol na pol? Alebo máte to šťastie, že ste na takého natrafili?

Zdroj: 21.století | Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk