Nie je žiadnym tajomstvom, že Dáni patria k najšťastnejšiemu národu na zemi, i napriek tomu, že ich život nie je toľko presvetlený slnečnými lúčmi ako ten náš. Prečo je to tak?

Len nedávno sa vo svete objavil nový výraz, jedno slovo, ktoré odpovie na všetko, aj na tajomstvo ich šťastia.

Hygge

Počuli ste o tom? Jedná sa o dánsky výraz, ktorý vyjadruje ich spôsob života, či celkového životného štýlu. Voľne by sme to mohli preložiť ako “pohoda”, no za tým sa skrýva ale omnoho viac. Ide o celkový prístup k životu. Tie jednoduché maličkosti, ktoré robia ich život jedinečným. Užívanie si neobyčajne obyčajných okamihov života. Trávenie času s rodinou, priateľmi, skvelými ľuďmi. Vychutnávanie si vínka či kávy pri spoločnej debate. Byť tu a teraz s tým, čo poteší ich telo aj ducha. Nikam sa neponáhľať, zbytočne sa nestresovať. Byť sám sebou a nehanbiť sa za to.

Helen Russell, autorka knihy “The Year of Living Danishly: Uncovering the secrets of the world´s happiest country (Rok života po dánsky: Odhaľovanie tajomstiev najšťastnejšej krajiny sveta) vraví:

“Neexistujú hranice, môže sem každý, v tom je krása života v pohode. Je to o párových i medzipárových vzťahoch, s kamarátmi, s rodinou a v podstate so všetkými ľuďmi, na ktorých vám záleží. Je to o tom, byť rád so svojimi ľuďmi. Je to ako se*. Môžete to robiť sami, ale vznikol ako zábava a činnosť pre dvoch a viac ľudí.”

Ako môžeme vidieť, nejde o žiadne uspokojenie materiálnych potrieb, ani o to, kto zarobí viac, či kto skôr postúpi v kariérnom rebríčku. Ide o to, byť šťastní. Preriediť tzv. priateľstvá s ľuďmi, ktorí nás využívajú, zneužívajú, vyťahujú z nás posledný kúsok energie, ale naopak, obklopiť sa ľuďmi, s ktorými sa môžeme smiať, plakať, baviť sa, rozprávať. Že šťastím nie je počítanie množstva zarobených peňazí, ale prehrabávanie piesku, či hliny s našimi deťmi.

Na Hygge je nastavený aj celý systém

Vedeli ste, že Dánske deti plačú menej ako Britské? Podľa najnovších výskumov sa zistila presne táto skutočnosť. Žeby náhoda? Dánska odborníčka na rodičovstvo a spoluautorka dánskeho spôsobu rodičovstva Jessica Joelle Alexander hovorí:

“Nie som prekvapená. Prvý rok života dieťaťa v Dánsku je považovaný za dôležitejší, ako je to v iných krajinách. Dánski rodičia sú oveľa menej stresovaní, pretože majú dobrú materskú a otcovskú dovolenku. Vonkajšie prostredie je oveľa pokojnejšie a matky dostanú viac voľného času. To ide ruka v ruke s menším stresom, väčším kontaktom, dobrými rutinami a menším plačom. A dánske deti spia oveľa viac na čerstvom vzduchu.”

V Dánsku má každá žena nárok na dovolenku už štyri týždne pred narodením dieťaťa, po ktorých nasleduje 52 týždňov platenej dovolenky, ktorú možno rozdeliť medzi rodičov. Ďalším dôvodom pre šťastnejšie deti je to, že trpia aj nižšou úrovňou dojčeneckých kolík. Jessica ako ďalší dôvod uvádza obrovskú podporu okolia v otázke dojčenia:

“V iných krajinách sa ustavične diskutuje o tom, či by sa malo dojčiť, alebo nie. V Dánsku sa dojčenie berie ako samozrejmosť. A každá žena dojčí minimálne jeden rok. Ja som bola dojčiaca “maniačka”, ale mala som veľa problémov. Niekedy to bolo pre mňa naozaj ťažké, a väčšina ľudí by to v podobnej situácii vzdala i kvôli tlaku okolia. No moja dánska rodina mi naopak povedala: Ak chceš dojčiť, dojčí.”

Celé tajomstvo šťastnejších detičiek sa ukrýva v šťastných rodičoch, v ich dánskom prístupu k životu vo všeobecnosti.

“Dáni sú veľmi čestní a prirodzení ľudia, sú obklopení sociálnou podporou. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa hnevali, alebo by boli smutní či frustrovaní z toho, že ich dieťatko plače. Prijímajú všetky druhy pocitov, takže z plaču nemajú strach. Namiesto toho sa skúšajú vcítiť do pocitov detí.”

V plači detí sa neschováva koniec sveta

Takže, áno. Nie je to v tom, že by deti v Dánsku neplakali vôbec. Plačú tak isto, len rodičia to neberú ako pohromu a lepšie to zvládajú a prijímajú.

“Plač je v podstate komunikácia detí s nami, dospelými. My to musíme pochopiť. Ako inak by nám dieťatko malo povedať, že ho niečo trápi, ak nie plačom?”

Čo keby sme aj my skúsili jeden deň žiť viac Hygge? Neskúšali analyzovať či už plač našich detí, alebo politickú situáciu, či päťku v žiackej knižke. Iba si tak sadli s našimi deťmi, čítali si, skladali stavebnice, spoločne maľovali. Poprípade sa stretli s priateľmi, ktorých návštevu odkladáme už dlhé mesiace, lebo sme príliš unavení zo stresu a na “klábosenie” nám už neostáva čas, ani energia. Rozumieme, náš systém nie je veľmi nastavený na “Hygge” spôsob života, ale čo tak si ho vytvoriť aspoň v našom vnútri? A svet bude zas o niečo krajší.

Zdroj: theguardian.com, wikipedia.com | Zdroj foto: Pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk