Po pôrode je túžbou každej mamičky, vrátiť sa čo najskôr k predpôrodnej váhe. No neraz si váha na ručičke pomýlila smer a nielenže neklesá, ale stále si razí cestu hore. Vedcom to zjavne nedalo spávať a prišli na zaujímavú skutočnosť. Váha po pôrode závisí na psychike viac, než by ste si mysleli!

Vedci prišli na to, že popôrodná hmotnosť závisí od toho, ako vie čerstvá mamička skĺbiť svoje vlastné záujmy s potrebami dieťaťa. Tu platí jednoduchá matematika. Ak nie je v matka v pohode, kilogramy sa jej držia ako kliešť.

Dlhé roky si ženy mysleli, že kilá navyše jednoducho patria k materstvu, ale ako sa ukázalo, nie sú nutnosťou. Žena je od prírody stavaná tak, aby sa dokázala postarať o svojich potomkov a kilá navyše jej berú vzácnu energiu.

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Women’s Health Issues je to všetko dôsledok životného štýlu a psychiky.

Štúdia Michiganskej univerzity analyzovala údaje o 30 000 mamičkách, ktoré rodili jeden až štyrikrát. Zistili, že ženy v priemere priberú 1 kilogram za rok v dôsledku starnutia (bohužiaľ vekom nechudneme). Mamičky, ktoré mali malé deti, pribrali navyše približne ešte 1 kilogram za rok. Autor výskumu pridáva dosť veľkú váhu tomu, že mamičky sú častokrát pod psychickým stresom, na prvé miesto kladú potreby dieťaťa, zabúdajú na cvičenie a zdravú stravu.

Je pravdou, že mnoho žien sa po pôrode vrhne na drastické diéty, no tie zvyčajne majú krátkodobé trvanie. Preto treba zvoliť holistický, celostný prístup k životu. Uskutočniť zmenu stravy, čo najviac chodievať pešo a netrápiť sa maličkosťami. Pedantne vyčistená domácnosť vám na pocite šťastia určite nepridá!

Foto: pixabay.com, stocksnap.io | Zdroj: Yahoo Health