slony jedia mrkvu a nenosia okuliare

Viete prečo slony jedia mrkvu? Pretože sú múdre. A pretože vedia o mrkve napríklad aj toto: Pôvodne to bol malý tvrdý čierno-fialový koreň. Ako potravina bol tento koreň odmietaný až dovtedy, kým z neho v druhej polovici 19. storočia francúzski šľachtitelia „nevyrobili“ chrumkavú oranžovú pochúťku.

Vedia ešte aj to, že mrkva je zázračná potravina. O tom, že zlepšuje zrak vieme už od škôlkarských čias. Každý nám predsa hovoril „papaj mrkvičku, budeš mať dobré očká“. Nie je to však len vymyslená fráza našich mám a babičiek. Mrkva naozaj ovplyvňuje ľudský zrak. Obsahuje totiž vitamín A, ktorý sa premieňa na purpurový pigment rodopsín v sietnici. Ten je nevyhnutný pre dobré videnie v tlmenom svetle. Okrem toho obsahuje aj veľa vitamínu K, C, vitamíny skupiny B, mangán a vlákninu.

zazracna potravina - zdrava mrkvaA to ešte nie je všetko. Mrkva totiž podporuje imunitu a bojuje s infekciami. Dokonca prospieva aj  našim pľúcam a môže pôsobiť pri prevencii astmy u detí. Čo poviete, videli ste už niekedy slona v okuliaroch? Alebo sa Vám niektorý slon sťažoval, že ho bolí hrdlo?

Tak a teraz rýchlo do kuchyne očistiť jednu-dve mrkvičky a poriadne sa zásobiť vitamínmi. Vaše deti vraj mrkvu nejedia? Nevadí… . V rubrike Receptár Vám prinášame zopár skvelých tipov a nápadov ako pripraviť túto zdravú chrumkavú dobrotu pre mlsné detské  jazýčky. 🙂

PS: A vedeli ste, že mrkvová vňať účinkovala v Shakespearových  Veselých paničkách z Windsoru? Bola to ozdoba v klobúkoch. Toto slony ešte nevedia. 🙂

Viac o mrkve a jej zázračných účinkoch sa dočítate v múdrej knižke Zázračné potraviny pre deti od Juliette Kellow a píše o nej aj Igor Bukovský v príručke Hneď to bude.

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Aivlis
Som mama. Úplne obyčajná. Mama taká istá ako každá z vás. Varím, periem, žehlím, upratujem ... píšeme si úlohy, čítame knižky, kreslime, hráme sa ... chodíme do kina, na výlety a ihriská ... Vždy sa všetko snažím robiť najlepšie ako viem, vždy chcem urobiť čosi navyše. Stále mám na všetko málo času a stále nestíham. Večne sa nachádzam v neustálom kolobehu. Všetko to však robím rada a s láskou... a ďakujem za to.