mama a dieta

Máte to už len za pár? Ak patríte medzi budúce prvorodičky, vaše okolie vás už nepochybne zasypalo množstvom zaručených rád. Tehuľky, pozor! Riaďte sa výlučne potrebami vás a vášho budúceho dieťatka. Ak ste sa rozhodli ísť cestou kontaktného rodičovstva a svoje dieťatko nosiť, smelo do toho!

Novorodenec sa najlepšie cíti v tesnej blízkosti svojej matky. Na jej hrudi zažíva istotu, ktorú potrebuje k správnemu emočnému vývoju. Typická vôňa jeho mamičky, je pre drobčeka tou najúžasnejšou na svete. A naopak, aj matka potrebuje chrániť svoje ľudské mláďa. Ideálnou pomôckou, ktorá dokáže skĺbiť všetky tieto potreby dieťaťa aj matky, je buď šatka, baby vak alebo ergonomický nosič.

Internet je plný e-shopov alebo inzerátov, ktoré ich ponúkajú. Budúca mamička, ktorá by chcela svoje dieťatko nosiť, má niekedy problém, vybrať si možnosť, ktorá jej bude najviac vyhovovať. Skúsené mamičky vám potvrdia, že každej vyhovuje niečo iné. Niektoré nedopustia na šatky, iné, naopak, sú viac naklonené ergonomickým nosičom. Veľkú skupinu tvoria tie, ktoré si obľúbili baby vak. Ak neviete, do ktorej kategórie by ste sa chceli zaradiť vy, a aká alternatíva by vám najviac vyhovovala, v nasledujúcich riadkoch vás s nimi bližšie oboznámime.

Šatka

Poznáme maminku, ktorá natoľko miluje šatky, že ich už vystriedala niekoľko. Investícia do novej je síce väčšia, no používaním sa stáva látka kvalitnejšou a stále sa dá po odrastení dieťatka výhodne predať. Šatky sa vyrábajú z rôznych materiálov, sú tenšie, hrubšie, jednofarebné aj vzorované. Škála je naozaj široká. Výhodou je, že si môžete dieťatko uviazať nielen vpredu ale tiež vzadu. Nosiť môžete vy a aj váš partner a nemusíte meniť nastavenie popruhov. Jediné, čo potrebujete, je naučiť sa správne úväzy. V tom vám ochotne pomôžu skúsené mamičky z vášho okolia, prípadne lektorka viazania. Rady a postupy nájdete aj na internete. Potrebné je obrniť sa trpezlivosťou a výsledok stojí za to. Dieťatko budete mať pri sebe počas bežných denných aktivít a bude to vyhovovať nielen jemu ale aj vám.

zena so satkou

Ergonomický nosič

Nie všetky mamičky obľubujú šatky. Niektorým sa zdá ich viazanie príliš zdĺhavé a tak radšej dávajú prednosť ergonomickým nosičom. Tie podporujú zdravý vývoj bedrových kĺbov dieťaťa. Niektoré druhy obsahujú aj novorodeneckú vložku, ktorá umožňuje nosiť tie najmenšie detičky. Podaktoré majú aj praktické úchytky na kabelku, prípadne kapucku, ktorou je možné dieťaťu prekryť hlavičku, keď zaspí. Natrénované maminky dokážu s nosičom svojho drobca aj dojčiť. Popritom majú ruky voľné a môžu navariť chutný obed. Dieťatko si veľmi ľahko a rýchlo do nosiča umiestnite a pre zaneprázdnené mamy viacerých detí je správnou voľbou.

zena s nosicom

Baby vak

Jedna maminka sa nám zdôverila s tým, že rovnakým baby vakom prešlo všetkých jej päť detí. Aj napriek tomu, že nemala pri ňom obe ruky voľné ako to umožňuje šatka alebo nosič, fungovala v domácnosti bez problémov. Dieťatko si do vaku ľahko položila, keď bolo hladné ho v ňom aj nadojčila a potom si v ňom spokojne odfukovalo. Keď bolo staršie a vedelo už sedieť, bolo v ňom posediačky a sprevádzalo ju pri všetkých jej činnostiach v domácnosti. Výhoda baby vaku je v tom, že si ho ľahko preložíte cez hlavu na plece a dieťa doň šikovne uložíte. Aj tu platí, že existuje niekoľko druhov z rôznych materiálov a farebných prevedení.

Veríme, že ste po prečítaní týchto riadkov o niečo múdrejšie a zjednodušili sme vám rozhodovanie, ku ktorej forme nosenia svojho drobca sa prikloniť. Či si už zadovážite šatku, ergonomický nosič alebo baby vak, jedno je isté: So svojim dieťatkom si budete opäť tak blízko, ako tomu bolo deväť mesiacov jeho exkluzívneho pobytu vo vašom brušku. 🙂

Foto: detska-vybavicka.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.