Prerezávanie detských zúbkov môže byť pre rodičov hotová pohroma. Dlhé dni a noci strávené sledovaním horúčky, chladením gélových hryzátok, láskaním a nosením na rukách… len aby sme dieťaťu v jeho trápení pomohli. Akokoľvek. 

Ak už nepomáhajú ani prípravky z lekárne či osvedčené rady kamarátky, každá iná rada môže prísť vhod. Ponúkame vám niekoľko babských receptov, zozbieraných od mamičiek “šamaniek” z rôznych kútov planéty.

Keď už ani gély nefungujú…

Existuje komunita matiek, ktorá v prípade prerezávania zúbkov preferuje naturálne spôsoby. Ako samé vyhlasujú, lekárenské prípravky na umŕtvovanie ďasien pomáhajú len dočasne a tak preferujú alternatívne metódy. Medzi ne patrí:

Žuvanie tvrdšej kôrky chleba. Dieťa si kôrkou masíruje boľavé miesta.

Zakúpte si špeciálnu kefku pre najmenšie zúbky. Jej cena sa v drogériách pohybuje približne do troch eur. I keď bielych perličiek nie je v ústnej dutine dieťatka veľa, ide o masáž – drobné štetinky jemne prekrvia boľavé miesta. S touto metódou nemusíte čakať na poslednú chvíľu. Ďasná masírujte priebežne. Tým ich dostatočne prekrvíte a prerezávanie zúbkov nebude tak bolestivé.

Biele víno. Skutočne? Áno, biele víno v rozumnej miere nielenže poskytuje antiseptické účinky, ale i jemne umŕtvuje. Stačí, ak na ušný tampón nanesiete trochu bieleho vína a potriete boľavé miesta. Ak nie ste s bielym vínom stotožnená, môžete použiť citrónovú šťavu.

Ak sa na svet derú zadné stoličky, trápenie je väčšie, symptómy výraznejšie. Vtedy je dobré podávať rôzne druhy zeleniny či ovocia z chladničky (nie mrazničky). Skúste banán či uhorku. Nakrájate ju na dlhé hrubšie prúžky. Vytvoríte chutné, jedlé a príjemne chladivé hryzátko.

Šalviový odvar pôsobí dezinfekčne. Citlivým ďasnám poskytne jemné sťahujúce pohladenie. Šalviu však deťom nedávajte piť, odvarom im jemne potierajte miesta, kde sa zúbky pýtajú na svet.

Ak je dieťa vo veku, kedy už prijíma mliečne potraviny, skúste chladný jogurt či hustý tvarohový dezert. Jeho hustota je ideálna na to, aby nezbehol rýchlo dolu krkom a v ústach stihne ochladiť podráždené ďasná.

Ak záchrana z lekárne, tak ktorá pomôže?

Je iba na vás, ktorú značku si v lekárni vyberiete. No i tu odborníci radia: Čítajte zloženie! Akýkoľvek prípravok na umŕtvenie ďasien by nemal obsahovať cukor – ani prírodný, ani umelý. Ďasná dieťaťa treba ošetrovať už od prvopočiatkov tvorby zubov. Preto je na mieste varovanie, že sladké prípravky sú detskému jazýčku síce príjemné, no zároveň zradné.

 Veď mliečny aj tak vypadne…

Keď sme pri tých väčších deťoch… mnohí rodičia zastávajú názor, že starostlivosť o chrup začína až s nárastom prvého trvalého zuba. Dentisti vravia: Nie je to pravda. Už starostlivosť o mliečne zúbky predchádza problémom pri tých trvalých. Nehovoriac o fakte, že správny rast mliečnych zúbkov ovplyvňuje správne používanie jazyka a zabráni neskorším rečovým vadám. Zubná kefka a neskôr i pasta by sa mali stať samozrejmosťou. Niekedy skôr pre rodičov, ako pre samotné deti – vravia lekári.

 

Zdroj: www.babycenter.com, www.babycenter.co.uk, www.plunket.org.nz | Foto: www.pixabay.com, www.flicr.com