Vedci sa nepretržite venujú novým zisteniam a prichádzajú s prevratnými teóriami. Jednou z tém výskumu bývajú aj čerstvo narodené detičky. Odborníci sa zaoberali myšlienkou, ako sa odlišuje črevná mikroflóra detí narodených prirodzene od tých, ktoré na svet prišli cisárskym rezom.

Práve prvé týždne po pôrode sú pre detičky veľmi kritické z hľadiska imunitného systému. Nové zistenia sú naozaj prevratné. Vedci zistili, že v črevách detí narodených prirodzene sa nachádza viac baktérii od matky. Tie sa k ním dostali cez matkine výkaly, s ktorými prišli pri narodení do kontaktu.

Naopak u detí, narodených cisárskym rezom našli viac baktérií z nemocničného prostredia. Nie je jasné, či to bude mať pre tieto deti nejaké dôsledky. Autori vedeckej štúdie poukazujú na to, že nie je vylúčené, že sa črevné baktérie časom správne upravia. Tiež neodporúčajú matkám, ktoré rodili cisárskym rezom, aby deti potierali pošvovým sekrétom. To totiž niektoré matky robia, aby deťom odovzdali správne baktérie.

Nové poznatky by ale tehotné ženy nemali odrádzať od cisárskeho rezu, pretože práve ten môže niekedy matke aj dieťaťu zachrániť život.

Zdroj: pluska.sk | Foto: pixabay.com