Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska udelil tento týždeň milosť matke piatich detí, 34-ročnej Darine z Bratislavy. Oznámil to prostredníctvom svojej webovej stránky a profilu na sociálnej sieti. Žena, ktorá sa v minulosti dostala do problémov aj vďaka bývalému nezodpovednému partnerovi, vychováva syna postihnutého autizmom a v najhoršom prípade by jej deti skončili v detskom domove. 

Darina, ktorá sa lieči na sklerózu multiplex, bola už v minulosti podmienečne odsúdená za drobnú krádež na štyri mesiace trestu odňatia slobody so skúšobnou lehotou jeden rok. Časť trestu si odsedela, z dôvodu tehotenstva sa však vrátila domov. Zostali jej 3 mesiace a 3 dni, pričom do väzenia sa mala vrátiť, keď malo dieťa jeden rok. Tesne pred vypršaním podmienky však spáchala ďalší prečin, ktorý sama označuje za veľké nedorozumenie.

Ako uviedla pre denník Čas.sk: “Kupovala som špirálu (na riasy, pozn.redakcie) v samoobslužnej pokladni. Myslela som si, že som ju pípla, ale asi ju to zariadenie nezachytilo. Na mieste som zaplatila blokovú pokutu, lebo som peniaze na ňu mala. Bolo to 5 dní do uplynutia podmienky a to bol problém.”

Keďže podľa práva porušila dohodu, musela na výkon trestu okamžite nastúpiť. V danej situácií to bola myšlienka absolútne šialená, predstava, že deti opäť skončia v detskom domove sa zdala neznesiteľná. Spolu s právničkou napísali žiadosť o milosť a zaslali ju do kancelárie prezidenta SR. Z úradu prišla pozitívna odpoveď.

Matka i napriek svojej ťažkej minulosti žije usporiadaný život, má nového partnera a zo všetkých síl sa snaží čeliť neľahkej situácií.

Prezident odpustil odsúdenej žene zvyšok trestu odňatia slobody, ktorý je 3 mesiace a 3 dni. Pod podmienkou, že po dobu 12 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.

Zo strany prezidenta to nie je prvá milosť, ktorú udelil. Naposledy vo februári tohto roka využil svoje právo voči mladej, 32-ročnej žene. Tá bola podľa TASR obvinená z nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi formou spolupáchateľstva. Po ôsmich rokoch od vydania rozsudku sa aj ministerka spravodlivosti priklonila k voľbe prezidenta, žene, medzičasom slobodnej matke, udeliť milosť.

Zdroj: www.prezident.sk, www.cas.sk, www.tasr.sk | Foto: www.facebook.com