„Je najstaršia z detí, preto je taká dominantná,“ či „Jedináčik? Ten bude ale rozmaznaný!“ Poznáte to? Veríme, že áno. Je to iba zaužívaný stereotyp alebo je v tom aj kúsok pravdy?

 

Najstaršie dieťa

Pravdou je, že najstaršie z detí sú autoritatívne a maximálne kopírujú správanie rodičov. Prvorodení majú jednu výhodu – istý čas boli jedináčikmi a teda ich rodičia vychovávali s plnou pozornosťou, čo má vplyv na ich sebavedomie – doslova ním prekypujú. Nemajú žiadneho staršieho súrodenca, od ktorého by odpozorovali niektoré činnosti a tak všetko vyskúšali prvýkrát sami.

Majú sklony ku perfekcionizmu, keďže mali ako vzor jedine rodičov, ktorí robia všetko správne a dokonale. Nemajú staršieho súrodenca, ktorý by ich učil robiť neporiadok, odmietať zeleninu či utekanie z domu na diskotéky. A tak okopírujú správanie rodičov a neskôr akosi podvedome riadia mladšieho súrodenca.

Rodičia ho zvyknú využívať ako vzor pre mladších súrodencov, čím na nich vyvíjajú tlak. Dobrá rada – spolu so zodpovednosťou, pridajte aj malé privilégium.

Dôležité je nezneužívať ich pomoc. Veľmi rady pomôžu, hoc aj so strážením mladšieho súrodenca, ale netreba to preháňať. Aj keď je medzi deťmi väčší vekový rozdiel a je zodpovedný, nechajte mu pocit, že je stále dieťaťom a nerobte z neho pestúnku.

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.