V ideálnom prípade by sme mali zubárovi ukázať hneď prvé biele kamienky, čo sa ukážu dieťatku v pusinke, teda okolo deviateho mesiaca života. Väčšina rodičov to ale odkladá na obdobie okolo tretieho roku, kedy sa dá drobcovi viac menej rozumne vysvetliť, čo ho čaká.

Prinášame vám niekoľko tipov, ako ho na jeho prvú návštevu u uja (alebo tety) v bielom plášti pripraviť. S našimi tipmi budete so svojim dieťatkom pripravená pre prvú návštevu zubára!

Umývajte zuby aj zvieratku

So zubnou kefkou sa už malinký škôlkár skamarátil, čistenie svojich zúbkov berie vďaka vašej nekonečnej trpezlivosti konečne ako samozrejmosť…čo tak ale umyť zúbky plyšovému zajacovi, alebo plastovej korytnačke? Pri tejto hre môžeme zajačika pochváliť, aký je šikovný, ako pekne otvára pusinku a pritom spomenúť uja zubára, ktorý nás tiež bude za pekné biele zúbky chváliť a bude tam zábava.

Zahrajte sa doma na zubára

Keď už sme korytnačke alebo nejakej bábike zúbky umyli, je čas, aby sme ich skontrolovali. Malé kozmetické zrkadielko má každá maminka, tak prečo ho nevyužiť. Prezrieme zúbky hračkárskemu pacientovi, potom dieťatko maminke, maminka dieťatku, pokojne zapojme aj ďalších členov rodiny a vášmu drobcovi to potom už nebude také čudné, keď sa mu budú u zubára chcieť pozrieť do pusy.

Len žiadne horory!

V žiadnom prípade nerozprávajte pred dieťatkom o negatívnych skúsenostiach, o bolestiach pri trhaní zubov a injekciách. Na to má času dosť, alebo k tomu vďaka dobrej hygiene a správnej starostlivosti nedôjde? Pamätajte, že pokiaľ je kaz malilinký a vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke sa odhalí včas, plombovanie nebolí, takže aj mliečny zúbok sa opraví celkom bezbolestne.

Starostlivo vyberte zubára

Je fajn, ak ste vy so svojím zubárom spokojná a nemáte potrebu hľadať niekoho iného. Ak však máte opačný pocit, najvyšší čas poobzerať sa niekde inde. Dobrý zubár má pripravené drobné triky, ako dieťatko zaujať, povozí ho na kresle, alebo si nasadí smiešne okuliare. Popýtajte sa vo svojom okolí, ostatných mamičiek, alebo si prezrite referencie na internete. Nie je nič horšie, ako od malička zakoreniť strach z nepríjemného zubára.

Bude to zábava

Hovorte s dieťaťom dopredu o plánovanej návšteve zubára. Najlepšie ako o výlete, alebo super dni, čo vás spolu čaká. Nerozprávajte o tom úzkostlivo, ale ako o bežnej veci…skočíte do ambulancie, potom do obchodu, kde si niečo dobré kúpite a cestou sa zastavíte na ihrisku. Povedzte mu o tom včas, aj niekoľko dní vopred…ako to bude fajn, ako si spravíte pekný deň, pretože si vezmete dovolenku a budete spolu behať po meste.

V ambulancii

Do čakárne príďte niekoľko minút pred termínom, aby sa stihlo „rozkukať“. Bolo by fajn, keby ste sa objednali na preventívnu prehliadku spolu s ním na jeden termín. Tak môže zubár najskôr prezrieť vaše zúbky a až následne chcieť od dieťatka, aby otvorilo pusinku. Keď bude drobec vidieť, že mamina je v pohode, skôr bude ochotné sadnúť do kresla (ale len v prípade, že mamina skutočne je v pohode, ak má strach, túto alternatívu vynechajte).

Vaša prítomnosť zvyšuje pocit bezpečia

Bolo by fajn, aby v čase, kedy lekár prehliada zúbky, mohlo dieťatko na vás pozerať. Samozrejme, pokiaľ to rozloženie zariadenia ambulancie (a lekár) dovoľuje. Ešte lepšie, ak by ste ho mohli držať za ruku, alebo skúsiť dohodnúť, aby ste si na kreslo mohli sadnúť vy a malého hrdinu si zobrať na kolená. Ak to nie je možné, aspoň na neho rozprávajte a posmeľujte ho. Veta ako: “Ty si ale veľký frajer, to budeš v škôlke zajtra machrovať,” mu môže dodať odvahy.

A keď tú prvú návštevu úspešne zvládnete, doprajte mu pocit výnimočnosti a skutočne choďte spolu na to ihrisko a chváľte ho pred ostatnými, pretože jedna dobre smerovaná pochvala spraví viac, ako desať pokarhaní… .

Foto: pixabay.com