Umiestnenie dvojročného dieťaťa do materskej škôlky bude vždy problematické a z hľadiska jeho vývoja aj nevhodné. Na konferencii Budúcnosť predškolského vzdelania to vyhlásil psychológ Václav Mertin. Škôlka ako inštitúcia, nemôže nahradiť rodinné prostredie, ktoré deti vo veku dvoch rokov potrebujú.

Pokiaľ už rodičia deti do škôlky dať musia, nemalo by to byť na celý deň. ,,Rodinné prostredie poskytuje deťom niečo charakteristického, čo im žiadna škôlka nemôže nahradiť.” Podľa Mertina sú dôvody, prečo ľudia dávajú deti do škôlky zrejme, ide hlavne o sociálne dôvody, ale je nutné sa taktiež zamyslieť, či je naozaj možné, aby odborníci nahradili dvojročnému dieťaťu maminku a otecka.

Dokonca je trendom, že takéto deti sa do škôlok dostávajú čoraz častejšie, kvôli klesajúcej pôrodnosti a dostatku miest, ktoré je potrebné vyplniť.

Mertin zároveň uvádza, že dieťa vo veku dvoch rokov, si ešte len vytvára väzby k ľuďom okolo seba, ktoré začalo pociťovať v prvom roku a nie sú ešte úplne zakorenené. ,,Pokaľ je dieťa v škôlke od 8:00 do 16:00, nemá si kde tieto vzťahy v rámci rodiny vytvoriť a preto sa netreba čudovať, že rodinné ako aj iné vzťahy v neskoršom veku sa rozpadávajú.”

Prednášajúci ďalej zdôraznil, že pre dvojročné deti v škôlke je potrebný aj odlišný prístup učiteliek a to nielen preto, že niektoré je potrebné prebaľovať, ale je dôležité s nimi aj úplne inak komunikovať ako s deťmi v staršom veku. Komunikácia je u nich totiž prevažne neverbálna, a zvyčajne majú problém s tým, ak ich niekto núti k niečomu hromadnému.

Treba preto zauvažovať, či je naozaj nevyhnutné takéto malé deti vystavovať stresu a či sa nedajú nájsť iné spôsoby, ako pomôcť matkám, aby neboli nútené odchádzať tak skoro do práce. 

Zdroj: lidovky.cz | Foto: pixabay.com