Podľa výskumu, matky, ktoré sa vrátia do práce skôr, ako ich dieťa dovŕši vek 3 rokov, poškodzujú svojim konaním zdravie svojich detí. Dnes to má už rozmer celosvetového problému na „epidemickej úrovni“.

 

Erica Komisar je psychoterapeutka z New Yorku. Vo svojej knihe Being There – Why Prioritizing Motherhood in the First Three Years Matters (voľný preklad: Byť tu – prečo záleží na materstve v prvých troch rokoch) vysvetľuje, že malé deti, ktoré sú do veku 3 rokov odlúčené od svojich matiek, majú v krvi vysokú hladinu kortizolu a zažívajú duševný stres, z čoho sa môžu vyvinúť rôzne duševné poruchy.

Autorka Erica Komisar a jej publikácia

Odvolávajúc sa na vlastný výskum tvrdí, že jediná vec, ktorá odbúra stres v živote malých detí, je návrat matky domov. Vo vlastnom výskume sa jej tak potvrdilo, že každodenná neprítomnosť matiek v živote detí, ovplyvňuje ich duševné zdravie. Tvrdí, že matky sa často vracajú z práce neskoro večer a kým uložia deti spať, strávia s nimi maximálne 2 až 3 hodiny času. Potom sa čudujú, prečo ich deti v noci nespia a vyžadujú si pozornosť rodičov.

Nie každá matka môže byť doma s dieťaťom 3 roky

V dnešnej spoločnosti sú matky častokrát nútené vrátiť sa do práce pred dovŕšením tretieho roku života dieťaťa. Vedie ich k tomu finančná alebo rodinná situácia. Psychoterapeutka radí, ako vynahradiť dieťaťu čas, ktorý strávi samo bez pracujúcej matky.

  1. Keď sa vrátite domov z práce, nevenujte svoj čas telefónom, tabletom, počítačom, televízii, ale trávte čas výlučne so svojim dieťaťom.
  2. Neukladajte svoje dieťa do postele čím skôr. Dovoľte mu zostať hore o niečo dlhšie a venujte sa spoločnému programu, napr.: čítanie rozprávok v posteli, rozprávanie si spoločných zážitkov a pod.

Cieľom autorky a jej publikácie nebolo kritizovať matky, ktoré sú nútené vrátiť sa do práce skôr, ako ich dieťa dovŕši 3 roky, ale poukázať na to, aká dôležitá je úloha matky v živote jej dieťaťa.

Zdroj: dailymail.co.uk  │ Foto: Twitter, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.