zúfalá žena

Po narodení prvého dieťaťa sa v živote každej mamičky veľa vecí zmení. Denný režim sa prispôsobuje naplno novorodeniatku. Dojčenie, uspávanie, prechádzky. Popritom ešte domácnosť, upratovanie a varenie. Treba si určiť priority a neprepadať smútku. Ak patríte k čerstvým mamičkám, nebuďte nostalgická, ak sa zrazu cítite sama. Máme pre vás zopár typov, ako z blúdneho kruhu von.

 

Užívajte si čas prechádzky

Varenie, domácnosť a upratovanie majú v prvých dňoch a možno aj týždňoch po narodení bábätka červenú. O varenie sa postará mama, svokra a prípadne manžel, neumytá podlaha a žehlenie, môžu ešte počkať. Dôležité je nájsť si správny rytmus dňa. Ak váš drobček patrí k nočným sovám a viac preplače ako spí, doprajte si spoločný spánok cez deň. Potrebujete mať veľa síl a energie.
Nezabúdajte na prechádzky na čerstvom vzduchu. Kočíkujte alebo sa prechádzajte s dieťaťom v nosiči či šatke. Rozhodne si ako prvorodička, ktorú doma iné deti okrem novorodeniatka nečakajú, nenechajte ujsť chvíle, keď je čas na prechádzku. Hlavne sychravé jesenné dni sú depresiou nabité a hormonálne nevyrovnanú mamičku ľahko rozhodia. Nezostávajte doma, doprajte si čas vonku.

Vyhľadajte materské centrá a iné mamičky

Keď sa už režim bábätka ustálil a už viete, kedy si môžete dovoliť viac ako prechádzku po najbližšom okolí, naplánujte si stretnutie s inými mamičkami. Rozhovory so ženami, ktoré prežívajú podobné chvíle, vás povzbudia a dodajú sily. Uvedomíte si, že nie ste jediná, ktorá niekedy nevie “kam z konopy” a už má toho dosť.
Ak sú všetky vaše priateľky ešte bezdetné a zarezávajú v práci, skúste si nájsť vo svojom meste materské centrum alebo podobné združenie. Mamičky sa stretávajú vo viacerých skupinách. Existujú podporné skupiny dojčiacich matiek, nosiacich matiek a iné.

matka a dieťa
Ak neholdujete stretávaniu v rámci materských centier, pohľadajte si potenciálne kamarátky na internete. Určite existujú mamičky z okolia, ktoré podobne ako vy, hľadajú parťáčku na kočíkovanie a neskôr na ihrisko či návštevy.
Keď sa takýmto spôsobom socializujete, budete spokojnejšia a samozrejme tak sa bude cítiť aj vaše dieťatko. Na spoločné chvíľky s kamarátkami a ich ratolesťami sa budete tešiť a pripravujete zároveň potenciálnych kamošov aj vášmu drobcovi.:-)

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.