koláčiky z lístkového cesta

Receptov na rýchle chuťovky nikdy nie je dosť. Každá mamička rada pre hostí pripraví niečo rýchle a chutné, keďže cez deň sa rozhodne nenudí. Jednoduché dobroty ľahko pripravíte z lístkového cesta a ulahodia deťom, návšteve a vy si tiež rada zobnete. Máme pre vás ďalší z množstva receptov z lístkového cesta. 🙂

Ak máte naozaj obmedzený čas na prípravu občerstvenia pre návštevu alebo na oslavu, už hotové lístkové cesto vám výborne poslúži. A ak sa neviete rozhodnúť, či ho pripraviť nasladko alebo naslano, hravo stihnete spraviť obe verzie.

Slané pochúťky z lístkového cesta

Potrebujete:

lístkové cesto

šunku

plátkový syr

oregano

vajíčko

sezam

Lístkové cesto rozvaľkáte, potriete vajíčkom a poukladáte naň plátky šunky. Potom navrstvíte plátky syra. Posypete oreganom. Okraje cesta založíte, potriete vajíčkom a zatočíte ako závin. Vezmete nôž a zo zatočeného cesta budete odkrajovať približne centimetrové “slimáčiky”. Na pripravený plech pokrytý papierom na pečenie ukladajte “slimáčiky” a nechajte medzi nimi vždy medzeru. Potrite ich vajíčkom a posypte sezamom. Šup do rúry. Pečte dovtedy, dokedy bude cesto pekne dozlatista zafarbené.

Sladké pochúťky z lístkového cesta

Potrebujete:

lístkové cesto

slivkový lekvár

vajíčko

Rozvaľkané lístkové cesto potrite najprv vajíčkom a potom slivkovým lekvárom. Ďalší postup je potom rovnaký ako v slanej verzii: Okraje cesta založíte, potriete vajíčkom a následne zatočíte ako závin. Z cesta budete odkrajovať približne centimetrové “slimáčiky”. Poukladajte ich na plech vystlaný papierom na pečenie a potrite vajíčkom. Dajte piecť. Opäť je rozhodujúca farba dozlatista.

V rozhohriatej rúre sa koláčiky upečú veľmi rýchlo, tak na ne nezabudnite, aby vám neprihoreli. 🙂

Prajeme dobrú chuť!

foto: autor