AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Ako dojčiaca matka to možno poznáte. Okolie vás neustále bombarduje rečami o dojčení, čo máte alebo nemáte robiť, otázkami typu: Prečo nerobíš toto a Nebojíš sa tamtoho… . Tak citlivá vec ako je dojčenie sa stáva vecou verejného pretrasu a dobre mienené reči vám napokon neskutočne lezú na nervy. Tu je zoznam tých najotrepanejších fráz, ktoré by si okolie podľa niektorých mamičiek mohlo skutočne odpustiť.  

Portál The Parents.com zostavil zoznam tých najotravnejších a najmenej etických fráz, rád či otázok, ktoré mamičky musia od svojho okolia počúvať. Ich zoznam tvorí náš päťmiestny rebríček.

1/ Nemáš málo mlieka? A nie je slabé?

Podobné otázky dokážu zneistiť najmä prvorodičky. Tvorba mlieka je u každej ženy výsostne individuálna záležitosť a porovnávať sa navzájom nie je správne. Nie každej mamičke sa na prvýkrát “rozbehne” laktácia ako z učebnice. Chce to čas…Zbytočné vytváranie pocitu neistoty mamičke na pohode rozhodne nepridá. Obzvlášť, ak počúva neetické výčitky…

2/ Ako dlho ho chceš dojčiť? Veď je už veľké!

Dojčite tak, ako máte obaja – vy a dieťatko potrebu. Podobné reči ignorujte. Dojčenie nie je len o kŕmení, je o upevňovaní vzájomných väzieb. A tie zostanú na celý život. Dojčenie tiež blahodárne pôsobí ako masáž ústnej dutiny aj v čase, kedy sa v ďasienkach začínajú prerezávať zúbky.

3/ Nebojíš sa, že ti dieťa vyťahá prsia?

Dojčenie ako také, vôbec neovplyvňuje veľkosť a tvar prsníkov počas tehotenstva, ani počas dojčenia. Je to práca hormonálnych zmien. Zvaľovať vinu iba na ratolesť, ktorá svojim hladom ničí prsia – ženskú ozdobu, je nanajvýš neslušné a vyplýva z veľkej neznalosti. Mamičku to však vie poriadne zabolieť!

4/ Veď už má zuby. Nehryzie ťa?

Áno, občas sa stane, že zúbky na sebe bolestivo zacítite, no príroda to zariadila tak, aby to jednoducho šlo. V tejto súvislosti sa často vyskytujú argumenty proti pokračovaniu dojčenia v období rastu zúbkov – vraj prvá biela perlička signalizuje najvyšší čas prestať dojčiť. My už dnes vieme, že je to mýtus.

5/ A kde ho vonku nakojíš, keď bude hladné? To sa nehanbíš?

V súčasnosti existujú možnosti, ako hladoša nakŕmiť aj mimo pohodlia svojho domova. Niektoré obchodné domy na Slovensku už disponujú baby-friendly priestormi s diskrétnymi zónami tak pre prebaľovanie, ako i dojčenie (umiestnené mimo toaliet). Ak táto možnosť nie je, šikovná mamička si predsa poradí aj inak. Článok na tému dojčenia na verejnosti sme vám na našich stránkach už priniesli, môžete sa k nemu vrátiť tu.

Tak, milé mamičky, ak aj vy počúvate podobné reči, obrňte sa pevnými nervami. Prípadne doplňte náš zoznam. Dieťatko, ktoré kojíte je iba vaše a máte právo rozhodnúť sa tak, ako to pocitovo vnímate najlepšie. A nezáleží na tom, čo sa okoliu páči a čo nie. Žijete predsa svoj život…

 

Zdroj: www.theparents.com, www.happypinaymommy.com | Foto: www.wellnessatwork.com.au, www.wikimedia.org, www.flickr.com