Retinoblastóm je zhubný nádor oka, ktorý je typický pre detský vek. Medzi jeho prvé príznaky môže patriť okrem iného aj biela škvrna v oku dieťaťa, ktorá je viditeľná na fotografiách odfotených s bleskom. Dokonca existuje aj aplikácia do mobilných telefónov, ktorá túto škvrnu pomôže zachytiť.

 

Retinoblastóm je nádorové ochorenie oka, ktoré postihuje sietnicu. Prejavuje sa väčšinou do 3 rokov života dieťaťa, najčastejšie sa vyskytuje v 1. a 2. roku života. U detí nad 6 rokov sa vyskytuje vzácne. Ochorenie môže postihnúť jedno alebo obe oči. Pravdepodobnosť ochorenia medzi chlapcami a dievčatami je rovnaká. Rodičia si ho môžu všimnúť ako belavý odlesk v oku na fotografiách svojich detí. Rovnaký efekt dopadajúceho svetla môže byť viditeľný rovnako v šere, kde pod určitým uhlom vyzerá detské oko vyzerá ako „mačacie“.

Aké príznaky si všímať?

Toto nádorové ochorenie sa prejavuje postupnou stratou zraku až úplným oslepnutím. Čím skôr sa malý pacient dostane do rúk lekárov, tým väčšia je šanca na vyliečenie. Neliečené retinoblastómy môžu skončiť až odstránením oka. Zriedkavo sa dokáže zachytiť už pri narodení, napriek tomu, že táto choroba môže byť aj vrodená.

Dôležité je všímať si nasledovné príznaky:

  • Zrenička nie je sfarbená do čierna ale vyzerá biela alebo červená.
  • Postihnuté oko môže škúliť, buď smerom k uchu alebo nosu.
  • Slabý alebo porušený zrak.
  • Červené boľavé oko.
  • Zväčšená zrenica.
  • Zmena sfarbenia dúhovky.

Pomôcť môže mobilná aplikácia

Ako pomocníka na zachytenie bielej škvrny v oku dieťaťa, môžete použiť mobilnú aplikáciu CRADLE White Eye Detector, ktorá je voľne dostupná v Obchode Google Play. Táto aplikácia pracuje dvoma spôsobmi. Tým prvým je kontrola už existujúcich fotografií z albumov, kde detekuje biele škvrny v očiach. Druhý spôsob je už zaujímavejší. Mobilný telefón namierite na oči dieťatka a aplikácia dokáže zachytiť v reálnom čase odlesk v očiach, ktorý vyhodnotí ako bežný alebo neobvyklý.  Bežný odlesk očí na fotografiách je červený, neobvyklý je biely.

Aplikácia CRADLE White Eye Detector
Aplikácia do mobilného telefónu pomôže detekovať biele škvrny v očiach

Samozrejme, pokiaľ sa objaví na fotografiách vašich detí biely odlesk oka, nemusí to ešte vôbec nič znamenať. Ale ak je odlesk badateľný opakovane na viacerých fotografiách, niečo nie je v poriadku a mali by ste navštíviť očného lekára.

Zdroj: retinoblastom.estranky.cz, npop.sk, supermamy.maminka.cz │ Foto: YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.