AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Určite ste už počuli o upokojujúcej hudbe, ktorú by ste mohli púšťať vášmu dieťatku ešte pred narodením. Tento trend je stále rozšírenejší, mamičky počúvajú cielene spolu so svojím ešte nenarodením dieťatkom relaxačnú hudbu, pričom najviac vyhľadávaná je práve klasická hudba.

Ako presne a či vôbec dieťatko na hudbu reaguje a ako ju vníma je diskutabilné a ani sami vedci nemajú jednoznačné názory. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie poznatky:

Čo počuje vaše dieťatko?

Do dvadsiateho týždňa svojho života nemá budúci človiečik vyvinuté sluchové orgány, takže ešte nepočuje celkom nič. Prvé zvuky, ktoré začne vnímať je predovšetkým tlkot vášho srdca, teda srdcový tep, bublanie vnútorných orgánov, vaše dýchanie a váš hlas. Hladina hluku v maternici môže byť až 80 decibelov, čo je približne ako na frekventovanej ceste. Tento hluk nedovolí mnohým bežným zvukom z okolia dostať sa bábätku do uška.

Je otázne, koľko a akej hudby dokáže drobec vnímať. Neurológ Matthias Schwab, pôsobiaci vo Fakultnej nemocnici v Jene vysvetľuje, že pre dieťatko sú lepšie rozoznateľné hlboké tóny, ktoré sa v hudbe Mozarta a ďalších klasikov až tak nevyskytujú. Naopak, nachádzame ich napríklad v rockovej hudbe. Akokoľvek to znie zvláštne, dáva to zmysel, pretože zvuk basy preniká cez brušnú stenu a plodovú vodu intenzívnejšie ako husle a klavír.

Na druhej strane pri klasickej hudbe sa upokojí mamička a pri príjemnej relaxácii môže tlkot srdca dosiahnuť pravidelných 60 tepov za minútu, čo zodpovedá kľudovej frekvencii.

Existujú aj mnohé CD s hudbou určenou špeciálne pre tehotné ženy. Ale ak nie ste práve fanúšikom klasickej hudby, nie je to žiadny problém. Hudba, ktorá navodí príjemné pocity vám, je dobrá aj pre vaše dieťatko. Skúste venovať pozornosť tomu, ako na rôzne druhy hudby reaguje. Malé kopance môžu byť prejavom nevôle.

Mali by ste si ale uvedomiť, že váš malinký (alebo malinká) spinká až 20 hodín denne a stály hluk môže byť pre neho nepríjemný, pretože jeho hlavný kontakt s okolitým svetom sprostredkováva práve sluch. Nemôže prestať počúvať (ušká si nezapchá :-)) , takže by ste mali intenzívny hluk eliminovať a dopriať bábätku, aby si mohlo chvíľku vychutnať ticho.

Po pôrode mu môže pomôcť navodiť príjemné pocity, keď bude počúvať potichúčky hudbu, ktorú pozná z obdobia svojho pobytu vo vašom brušku. Umožní mu to odpočívať, spať, byť šťastnejšie, pretože mu to pripomína čas, keď bol v bezpečí maminho bruška.

Zdroj: ma-gazin.de | Foto: pixabay.com/sk