V Nemecku ešte v roku 2012 zrazil vlak 15-ročné dievča. Rodičia boli odhodlaní preskúmať jej Facebook, aby zistili, či spáchala samovraždu. Dnes rozhodol odvolací súd.

Rodina mladého dievčaťa požiadala Facebook o prístup k jeho účtu, správam a príspevkom. Tu sa však stretli s nepochopením. Spoločnosť Facebook tvrdí, že otvorenie účtu by ohrozilo súkromie tínedžerov, ktorí s dievčaťom boli v kontakte. Preto sa rodičia rozhodli riešiť vec na súde, kde verdikt znel najprv k ich spokojnosti.

vlak, vlaková stanica, zrážka s vlakom

Súd v Berlíne rozhodol, že správy a príspevky na profile môžu mať charakter klasickej korešpondencie a denníkov, na ktoré sa vzťahuje dedičské právo. Facebook sa však odvolal a dnes mu dal odvolací súd za pravdu. Tvrdí, že medzi Facebookom a užívateľom sa prijatím podmienok pri vytvorení účtu uzatvorí zmluva. Jej platnosť skončila smrťou dievčaťa, preto je otvorenie účtu neprípustné. Rodičia sa proti tomuto rozsudku môžu ešte odvolať.

Vo svete sa rieši mnoho právnych sporov so sociálnymi médiami najmä v oblasti nenávistných prejavov a falošných príspevkov.

Zdroj: BBC.com | Foto: pixabay.com