AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

“Keď som ja mala svoje deti, vychovávala som najlepšie, ako som vedela, teraz mám na starosti už len vnúčatá a tie nech si vychovávajú rodičia, ja už môžem len rozmaznávať. Už nemám tú zodpovednosť.” Počuli ste už niečo podobné  od vašej mamy? Súhlasíte s ňou?

Možno by sa dalo o tomto vyjadrení polemizovať, keby sa deti stretli so starou mamou párkrát do roka. Vtedy od nej skutočne nemôžete očakávať, že bude striktne trvať na tom, že bez sladkostí je detstvo krajšie.

Bývame pod jednou strechou

Čo ale, ak sú starí rodičia dennou súčasťou vášho rodinného života? V tom prípade už argument typu: “Ja som si už svoje vychovala, teraz už nemusím,” neplatí. Nie je nič horšie, ak mama zakáže a malý výmyselník sa ide spýtať ešte starkej, lebo ona určite dovolí. Dopraje schovaný cukrík, podá päť euro k obvyklému vreckovému alebo predĺži vami prísne stanovenú večierku. Myslí to dobre, ale toto dlhodobo nefunguje. Dieťa si zvykne robiť veci mame poza chrbát, zvlášť, keď sa “spolčí” s inou dospelou autoritou.

Vzťahy vo viac-generačných rodinách bývajú komplikované, ale dajú sa zvládnuť. Podmienkou je, aby ste všetci pred tými najmladšími členmi ťahali za jeden povraz. Babka proste musí pochopiť, že hlavné slovo tu máte vy (rodičia) a ona musí rovnako ako dieťa rešpektovať vaše pravidlá. A to aj v prípade, že bývate v ich domácnosti. Pretože konečnú zodpovednosť za výchovu máte predsa len vy.

Tri týždne prázdnin

Podobne je veľmi dobré stanoviť si základné pravidlá, keď syn alebo dcéra odchádza ku starým rodičom na prázdniny. Samozrejme, že nemôžete nadiktovať jednotlivé zložky jedálnička, no najneskoršiu hodinu vhodnú na spánok alebo zákaz zmrzliny, keď malý pred dvoma dňami dobral antibiotiká môžete pokojne vyžadovať. Vďačnosť za starostlivosť počas prázdnin sa nedá zamieňať s generálnym povolením na všetko.

Ak všetci dodržíte, na čom ste sa dohodli, dieťa pochopí, že mama je naj autorita, pretože ju “poslúcha” aj starká. A vy sa vyhnete tomu, že sa vám domov vráti “divoké dieťa”, ktoré musíte dávať dva týždne do poriadku.

Foto: pixabay.com/sk