Chrápanie je zvuk, ktorý vznikne v hltane počas spánku. Je úplne prvým príznakom nejakej prekážky v horných dýchacích cestách. Stáva sa, že deti, hlavne pri angíne či nádche, chrápu. Keď však chrápu pravidelne každú noc, opakovane sa budia či lapajú po dychu, je to nevyhnutné liečiť, keďže následkami sú rôzne závažné ochorenia.

 

Objavuje sa v REM fáze spánku, kedy je zvýšená aktivita mozgu, ale znížená aktivita svalov dýchacích ciest. A teda akákoľvek prekážka v týchto cestách, ktorá sa cez deň nemusí objaviť, sa prejaví práve v tejto fáze.

Prekážka môže byť funkčná alebo anatomická. Čo ňou teda môže byť?

  • nedostatočný tonus (stály stav napätia tkaniva) hltanových, podnebných a jazykových svalov, ktoré zlyhávajú pri udržiavaní voľných dýchacích ciest počas nádychu
  • masy, ktoré vypĺňajú priestor hltanu (podnebné mandle, nosohltanová mandla a pod.)
  • prekážky v nose
  • nadmerne veľký jazyk
  • nádory a cysty hltana
  • príliš dlhé mäkké podnebie alebo uvuly

Taktiež môže byť problémom aj tučnota, kedy tuk na krku tlačí v spánku na dýchacie cesty či rôzne anomálie, ktoré sú príčinou zúženia dýchacích ciest. Najčastejšou a najznámejšou príčinou sú hypertrofické podnebné mandle.

Stupeň závažnosti chrápania sa určuje polysomnografiou (záznam EKG, EEG, EOG a EMG).

Chrápanie v podstate nepoškodzuje kvalitu spánku, ale u niektorých detí môže byť začiatkom vývoja syndrómu obštrukčného apnoe – kedy dieťa počas chrápania opakovane na pár sekúnd nedýcha.

Občas je spojené s opakovaným prebúdzaním sa, ktoré vlastne ani nie je ozajstným zobudením a dokáže ho len celonočný EEG záznam. Hlavný faktor je vysoký pažerákový tlak, ktorý je následkom zvýšeného úsilia kvôli prekážke.

Najťažší stupeň poruchy dýchania v spánku je syndróm obštrukčného apnoe, kedy sa čiastočne alebo úplne uzatvárajú dýchacie cesty, čo má za následok nedostatočné okysličenie organizmu.

Aké sú následky?

Následkami častého a opakovaného chrápania a prebúdzania sa môže byť ranná bolesť hlavy či ospalosť počas dňa. Iné deti sú hyperaktívne, podráždené a majú poruchy pozornosti.

Na prvý pohľad vidno, že deti cez deň dýchajú cez ústa, ťažko prehĺtajú tuhšiu stravu či sa objaví reflux.

Inými následkami môže byť postupné vyvíjanie sa predĺženej tváre, gotické podnebie, porucha skusu, deformácia hrudníka či nižší vzrast a menšia hmotnosť.

Liečba závisí od toho, kde sa prekážka nachádza a ako je možné jej odstránenie. Niekedy stačia kvapky do nosa (opuch sliznice nosa), inokedy je nutné endokrinologické vyšetrenie (obezita).

Ak sa nejedná o anatomickú prekážku alebo sa prekážka kvôli vrodenej anomálii nedá odstrániť, je nutná liečba prístrojom, ktorý pomáha dieťaťu dýchať.

Dlhodobé chrápanie je teda nutné vyšetriť u otorinolaryngológa a liečiť, keďže následky sú závažné vo fyzickom i duševnom vývoji dieťaťa.

Zdroj: mamaaja.sk | Foto: autor

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.