rodina

Adele Allan a jej manžel Matt sú skutočne netradičná rodina. Svoje dve deti totiž vychovávajú štýlom, ktorému sa hovorí “free-range”, čo znamená že ich potomkovia nechodia do školy, nie sú očkovaní a nemajú žiadne pravidlá. Tradičné spôsoby výchovy Allanovcom skrátka nie sú veľmi pochuti. 

Adele jednoducho verí, že ak s manželom vychovajú deti “mimo systém” a umožnia im život bez pravidiel, v dospelosti budú väčšmi späté s prírodou a vlastným ja. Tradičné metódy výchovy sú týmto rodičom proti srsti: “Zažité výchovné metódy sa mi nepáčia. Napríklad, keď sa bábätko má nechať vyplakať…deti majú ešte stále v DNA zapísané časy, kedy sme boli lovci a zberači a potrebujú mať pocit bezpečia a istoty,” hovorí Adele.

rodina

Svoje deti pani Allanová porodila sama, bez akejkoľvek medicínskej pomoci. Bol pri nej len jej manžel. Taktiež sa rozhodli pre lotosový pôrod, čo je aj u nás známa praktika, kedy sa placenta a pupočná šnúra po pôrode neodstránia a nechajú sa odlúčiť prirodzene. Poviete si, že nosiť pripojenú placentu so sebou je nepraktické? Adele na to mala riešenie. Tú svoju nosila v chladiacej taške a aby predišla nepríjemnému odéru posypala ju soľou a lístkami ruže.

Adele je silnou prívrženkyňou dojčenia a stále sem-tam dojčí svojho päťročného syna. Sama hovorí: “Ulysses si ešte stále občas trošku mlieka dá. Odkedy sa ale narodilo bábätko, jeho dávky rapídne poklesli a došli sme k vzájomnému pochopeniu, že sa bude musieť uskromniť. Nechcela som mu povedať “teraz hneď musíš prestať.” Dojčenie je totiž niečo prirodzené. Ako objatie.”

Rodina taktiež verí, že všetky choroby treba liečiť prírodne a veci ako napríklad zápal spojiviek sa dajú vyliečiť enzýmami z materského mlieka a olejčekmi. Adele tvrdí, že ani keby ona sama, či jej deti dostali rakovinu, nehľadala by lekársku pomoc.

Malí Allanovci nechodia do školy, či škôlky a namiesto toho trávia svoje dni v náručí prírody, kde ich rodičia učia o rastlinách. “Trávime veľa času v prírode. Je pre nás dôležitejšie, aby naše deti boli v kontakte so zvieratami a rastlinami a učili sa o životnom prostredí, než aby mali kopy plastických hračiek. Naša malá Ostara sa napríklad rada hrá s chrobáčikmi v blate,” približuje Adele kratochvíle svojich detí.

rodina

Allanovci uznávajú, že čítanie a písanie sú dôležité schopnosti, ale nechcú, aby boli ich deti do výuky nútené. Triedy a tradičnú učebnú látku považujú za neinšpirujúce. Rodina napriek negatívnym reakciám na svojom spôsobe výchovy trvá. “So svojimi deťmi máme fantastické spojenie. A oni presne vedia, kto sme. Že nie sme len mama a ocko, ide tu o oveľa hlbšie prepojenie,” hovorí Adele na záver.

Zdroj: twentytwowords.com | Foto: twentytwowords.com