Keď na ženu prídu pôrodné bolesti, všetko ostatné sa deje akosi automaticky. Rýchlo zobrať tašku, nasadnúť do auta a šup-šup do pôrodnice. Kým vo výbere nemocnice majú ženy jasno už niekoľko mesiacov pred pôrodom, v samotnom spôsobe rodenia je Slovensko stále konzervatívne. 

Klasicky či do vody? Na pôrodnom stole alebo na kolenách? Výber správnej polohy pôrodu je pre ženu najdôležitejší, veď od nej závisí nielen psychická pohoda matky, ale aj zdravie dieťatka. Predstavíme vám sedem netradičných polôh, o ktorých vám personál nemocnice možno (ne)povie. Vy by ste ich však mali poznať.

Alternatívne pôrodnice pribúdajú

Kým niektoré slovenské pôrodnice plne zamietajú akékoľvek alternatívne spôsoby rodenia, iné sú im naopak naklonené. V nich si môžete vybrať nielen to, či porodíte “na sucho” alebo do vody, ale aj samotnú polohu v druhej pôrodnej fáze, keď sa dieťatko tlačí na svet.

Alternatívne polohy využívajú fyzikálne zákony, najmä gravitáciu. Znižujú bolesti chrbta, opuchy pôrodných ciest a vedú k lepšiemu nasmerovaniu dieťatka ku pôrodným cestám. Niektoré polohy pochádzajú z čias stredoveku a sú stále obľúbené a preferované ešte aj dnes. Pôrod na kolenách je vyhľadávaný v Ázií, napríklad v Južnej Kórei si ženy inú polohu ani nevedia predstaviť.

Vedeli ste, že…? 

Mimochodom, vedeli ste, že v podrepe či na kolenách rodili už staroveké Egypťanky? K vyvolaniu pôrodu používali sušený trus hrocha. Alebo, že prvá pôrodná analgézia bola podaná v roku 1847 v Amerike?

Keď velí inštinkt

Poloha, ktorú si zvolíte, by mala vychádzať z vášho inštinktu. Pozorujte preto sama seba – krčte kolená, ležte, cvičte, dýchajte – nájdite si to, čo vám najviac vyhovuje. Napríklad ležanie na chrbte – považované za štandard – zhoršuje zásobovanie plodu kyslíkom, kontrakcie sú silnejšie a pôrod celkovo bolestivejší. Na druhej strane je ideálny v prípade potreby zákroku lekárov. Pri pôrode na kolenách zas trpia najmä ramená, dá sa to však vyriešiť mäkkými opierkami či vankúšmi.

Niektoré polohy však nie sú vhodné v prípade, ak dieťatko vykazuje známky stresu (na základe jeho tepu srdca) alebo zdravotných problémov rodičky. Zavážiť môže aj prítomnosť epidurálnej anestézie.

Ďalšie tipy a inšpirácie k menej bolestivým pôrodným polohám prináša aj video:

Zdroj: www.baby-chick.com, www.womenshealth.gov, www.cupofjo.com, www.lf.upjs.sk  | Foto: www.vimeo.com, www.baby-chick.com | Video: www.youtube.com