Kód Enigma, šifra majstra Leonarda, objavenie Teórie relativity, či poskladanie Rubikovej kocky, sú hádanky, ktoré sa už podarilo ľudstvu rozlúštiť. Ale skúsili ste už vyriešiť, čo všetko sa skrýva za pozvaním na kávu? Prečo je vzťah medzi ženou a mužom jednou z najväčších hádaniek a aj IQ nad 140 pri nej stroskotáva? Reči sa hovoria, chlieb sa je. Preto vznikol aj tento príbeh, o ktorý sa s nami podelila naša verná čitateľka:

Kolegyňa pracujúca v inštitúcii s prístupom k prospešným informáciám, ktoré sa týkajú príspevkov z euro-projektov, zohnala bývalému šéfovi takéto informácie, keďže ju predtým telefonicky o ne požiadal. Skenované ich poslala dotyčnému mailom. Prišla poďakovacia odpoveď typu: „Ďakujem veľmi zlatenko moje, pozývam Ťa za to na kávu.“ Kolegyňa odpovedala, že nemá začo ďakovať a pozvanie na kávu neprijala. Dôvod? Videla za pozvaním na kávu pokus o flirt a následné pozvanie do pánovej postele. Prečo? Bol to jej bývalý a nielen šéf.

Samozrejme, že mňa a moju druhú kolegyňu jej odmietavý postoj zaujal. Pracujeme v psycho-rezorte a tak nám padne vhod analyzovať aj iné veci, ako problémy a postoje našich klientov.

Sme tri vekovo odlišné baby, sediace spolu v jednej svojráznej kancelárii. Kolegyňa Miňka a kolegyňa „zháňateľka“ informácií Ninka, sú odo mňa mladšie o zhruba 10-15 rokov a tvrdia, že keď vás muž pozve na kávu, je za tým určite niečo hlbšie. Tie z vás, ktoré si predstavujú pozvanie na spoločný život bok po boku s kopou detí, dom so záhradkou a deň v bielych krajkových šatách, prosím aby aspoň raz neblbli. Hlbšie u muža znamená skončiť spolu v posteli hneď  po káve, jedno kde a najlepšie nech je to nezáväzné a dokonalé. Takýto názor na kávový “dýchánok” s mužom, má mladšie osadenstvo našej kancelárie.

Mužský uhol pohľadu

V štátnej inštitúcii plnej kancelárií a papiera pracuje iba málo mužov a tak nebolo ťažké opýtať sa na ich názor.

Najmladší benjamínek Alvin okamžite za kávou videl pokus o množenie a veci s tým súvisiace. Viem, že už nikdy nevyslovím vetu o zlatom chlapcovi, ktorý by mohol byť mojím najmilším synom na svete a vhodný k tomu, aby som si ho adoptovala.

Maty, druhý respondent, je čerstvý ženáč s pohnutým osudom, ktorý sa vo svadobný deň dozvedel, že jeho kráska v bielom miluje druhého. Ten milenec, bezkrký svalovec sa ukázal po sobáši v kostole priamo na svadobnej hostine v miestnom kultúrnom dome s nevkusnou kyticou červených ruží a s vyznaním lásky na perách.

Zapríčinil totálny chaos v Matyho duši a za to, že vulgárne vynadal svojej vyvolenej, dostal poza uši lodičkou od jej maminky. Vystáva otázka: „Koho dieťa sa ukrýva v nevestinom brušku pod záhybmi snehobielych šiat?“ Vráťme sa však k našej problematike. Maty má o desať rokov viac ako zelenáč Alvin a nevylučuje možnosť, že pozvanie na kávu nemusí byť iba zásterka pozvania za účelom spoločnej noci. Pripúšťa variantu priateľského stretnutia  s pokecom, kávou a nič viac. Iná situácia príde, ak by sa tí dvaja chceli pri káve stretnúť znovu.

Kolega Branko, s krycím menom Granko, alebo Dudroš, bol posledný z respondentov. 55-ročný, vyzerajúci na 65 rokov, slobodný mládenec, starajúci sa o svoju matku. Futbalový  rozhodca s teplákmi vytiahnutými až po brucho, ktorý píska zápasy štvrtej ligy v malých obciach okresu. Aké už len on môže mať skúsenosti s randením a kávovaním? Skrátka a jasne, poslal nás niekam. Tam, kde začínajú dolné končatiny. „On na naše sprostosti nie je zvedavý, lebo má veľa roboty s uzávierkou. Nestačí, že ho zožierajú polodementní klienti.“ Mne ako šéfke odporučil, že mám svojim podriadeným pridať viac pracovných povinností a dbať na vážnosť svojej funkcie.

Ako dopadli výsledky prieskumu?

Prieskum nesplnil naše očakávania a ani sme nemohli verifikovať hypotézy. Respondentov bolo málo a z toho počtu, jeden veľmi zúrivý. Výsledky žalostné. Kolegyňa Ninka na kávu nešla  s pozývateľom, ale s nami kolegyňami z kancelárie. My sme jej milostné návrhy nepredkladali.

A naši traja respondenti?

Alvin v súčasnosti chodí na rehabilitáciu, zlomil si nohu pri korčuľovaní, keď sa snažil urobiť umelecký dojem na čajočky v parku.

Maty sa rozvádza, test otcovstva  preukázal, že je právoplatný tatino, ale on už nič necíti k budúcej exmanželke. Veľká láska opadala ako lístie stromov na jeseň.

S Grankom sme na teambuildingu vypili zopár pív s kopaničiarskou slivovicou. Pivko a slivka rozviazali jeho ubrblaný jazyk a zdôveril sa nám so svojím tajomstvom. V mladosti bol veľmi zamilovaný do svojej spolužiačky z výšky, krásnej, múdrej, charizmatickej. Po skončení školy odišla za veľkú mláku a nikdy viac ju už nevidel.

To ale neznamená, že láska nevidená, nebýva milovaná. Grankovi stačilo milovať v živote iba raz a to navždy.

Tiež sa vám zdá, že medziľudské vzťahy sú komplikovanejšie ako svetoznáme rébusy? Aké šifry ste riešili vy? A čo tak skúsiť urobiť vlastný prieskum? ♥

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Zdenka
Verím, že ľudia sú vo svojej podstate dobrí a majú láskavé srdce. Očakávam, že čo dám to aj dostanem. Viem, že bez detského smiechu by bol náš svet veľmi prázdnym miestom. Mama je najhodnotnejší titul aký môže žena dostať.