„Mamíííí, prosím, poď mi porozprávať rozprávku!“ zaznie z detskej izby už aspoň tretíkrát. Áno, mali by ste ešte ožehliť a ani špinavý riad nenaskáče sám čistý na police do kuchynskej linky. Čo tak  dať si slúchadlá na uši a umyť tie prekliate riady? Samozrejme  riskujete, že z detskej izby vybehne čertík na gumičke, ktorého budete hodinu prehovárať, aby si ľahol späť do postieľky.

Volíte možnosť číslo dva a nakráčate do detskej izby. Usadená na okraji Čertíkovej postieľky lovíte v pamäti, či zožral vlk najprv babičku a až potom Červenú čiapočku a koľko bolo trpaslíkov v Snehulienke.

Otázkou zostáva, kto porozpráva rozprávku na dobrú noc vám, aby ste mohli sladko zaspať a ráno sa zobudiť oddýchnutá a schopná zvládnuť nie jeden kolotoč, ale celý kolotočový svet povinností.  Preto sme sa rozhodli napísať zopár rozprávok na dobrú noc len pre vás, obetavé maminy, aby sa vám dobre a veselo zaspávalo. 🙂

O Červenej Čiapočke

Kde bolo, tam nebolo. V jednej obyčajnej rodine v bratislavskej Petržalke vyrastalo dievčatko – jedináčik. Nosila Červenú čiapku a tak ju všetci na okolí volali Red Capful.

Z duše červenú čapicu neznášala, ale trikrát doniesla zo školy vši. Mamičke už pretiekla trpezlivosť s vyčesávaním drobných zvieratiek, a tak dcéruške oholila hlavu. Červenou čiapkou dievčatko maskovalo holú hlavičku a dúfalo, že po lete zmení školské zariadenie. Jedného slnečného dňa, mohlo byť tak okolo 10. mája, rodičia nutne potrebovali peniaze. Oteckovi zamestnávateľ zabudol poslať výplatu na účet a mamičkina mzda by nepokryla všetky mesačné platby. Tento závažný dôvod primäl rodičov, vyslať svoju jedinú dcérku na druhý koniec betónovej džungle.

V jednoizbovom byte na sídlisku bývala aj babička našej Red Capful. Babička nosila okuliare na nose, pri chôdzi si pomáhala palicou a vždy začiatkom mesiaca jej poštár priniesol dôchodok. Red Capful dostala od rodičov bojovú úlohu – priniesť aspoň 50 euro slovenských, aby mala mamička na základný nákup potravín. Podotýkame, nebolo to prvýkrát, lebo oteckov zamestnávateľ občas zabudol poslať svojim zamestnancom výplatu. Pokiaľ bude misia Red Capful úspešná, môže táto dotyčná osoba stráviť na Facebooku ľubovoľný počet hodín, ale iba do zajtra.

Dievčatko sa poslušne pobralo cez vysoký les obytných činžiakov. Malo prikázané s nikým cudzím sa nedávať do rečí. Okolo jednej zdevastovanej bytovky, pri kontajneroch so smetím sa ponevieralo bezprizorné indivídum známe pod menom Vlk Samotár. Pravdepodobne sa živil vzduchom, lebo ho nikto už 2 roky nevidel pracovať. Predtým robil inštalatéra v jednom podniku. Hneď sa dal do reči s Red Capful. Tá samozrejme ochotne porozprávala, prečo ide k babičke. Nezabudla na príkazy rodičov, aby sa s nikým cudzím nerozprávala. No Vlka Samotára poznalo veľa ľudí, bol celebrita tohto bloku, tak sa do skupiny zakázaných besedníkov nerátal. Vlk Samotár bleskovo vyhodnotil situáciu, dôkladne sa Red Capful povypytoval ako sa babička presne volá a na akej adrese má trvalé bydlisko. Len ako sa zbaví dievčatka? Z kapsy vylovil pár drobných, zarobených na odovzdaných fľašiach a hlasom sladkým ako pohár medu, prehovoril k nášmu dievčatku: “Počuj kočka, tu máš drobné, choď niečo babke kúpiť, uvidíš ako bude rada.“

Red Capful utekala do samošky na rohu až sa jej hlávka triasla a Vlk Samotár mieril rýchlym krokom k bytu babičky. Zo starej robotníckej brašny vylovil montérkovú blúzu Vodární a kanalizácií, do ruky si zobral hasák. Zazvonil pri vchodových dverách, počul šuchtavé kroky a starecký hlások: “Kto je tam?” “Pani, prosím otvorte, musíme vám odstaviť vodu, máme poruchu na rozvode vody a treba ju opraviť,“ vysvetľoval príčinu vstupu do cudzieho bytu Vlk Samotár. Priehľadná lož, ale starí ľudia veria aj priehľadnejším klamstvám.

Babi otvorila Vlkovi Samotárovi. Namiesto zavretia uzáveru vody Vlk Samotár použil hasák ako zastrašujúcu zbraň a pýtal od babky dôchodok. Babka napriek tomu, že bola chatrnej konštrukcie, pustila sa do kriku a začala obšívať Vlka Samotára svojou palicou Podopieračkou. Hrubá sila v tomto nerovnom boji zvíťazila, Vlk Samotár babku zneškodnil jedným úderom hasáka a vybral sa hľadať peniažky. Prehľadal snáď všetky možné miesta, ale peňazí nikde. Našiel iba fľašu slivovice v kuchynskej linke, ktorou si babka liečila boľavé kolená, žalúdok, bolesti hlavy a iné neduhy. “Keď nič, aspoň si vypijem“, pomyslel si Vlk a dal si zopár výdatných dúškov silnej kopaničiarskej slivky. Babička sa v izbe prebrala. Spamätala trochu zo šoku a nenápadne sondovala, kde sa nevítaný návštevník nachádza. Ten sedel pri kuchynskom stole a popíjal slivovicu, zajedal ju babičkinými zásobami z chladničky. Cítil sa v babičkinom byte ako v hoteli Intercontinental.

Babička sa z izby nenápadne presunula do chodby, otvorila vchodové dvere a vyšla na schodište. Tam narazila na svoju vnučku Red Capful. Tá sa trochu omeškala, lebo dlho hľadala v regáloch samošky babičkinu obľúbenú značku čokolády. Babička prikázala vnučke zbehnúť pre suseda Tonka o poschodie vyššie. Red Capful utekala bez námietok, aj keď netušila, čo sa babičke prihodilo. Sused Tonko zbehol schodišťom dolu k babičke. Po informovaní o vzniknutej situácii, vybral z vrecka mobil a privolal policajnú hliadku a pre istotu aj zdravotnú službu pre babičku. Úder hasákom do hlavy, aj keď nie veľmi silný, nemusí končiť iba hrčou podobnou prepeličiemu vajcu. Zázraky sa dejú, o päť minút už do bytu vchádzali dvaja mladí policajti. Zdravotníkom to trvalo trochu dlhšie. Vlk Samotár bol vo všeobjímajúcej nálade. Možno od vypitej slivovice, možno vplyvom policajnej uniformy, lebo zelená, ako vieme, ukľudňuje. Silou-mocou sa chcel podeliť s príslušníkmi so zvyškom slivovice, ale tí mu nadelili putá a vyvliekli ho von. Na schodišti už bolo zhromaždenie národa, ako v časoch Nežnej revolúcie. Tonko zatelefonoval aj rodičom Red Capful a vysvetlil im situáciu. Spolu s dievčinou nasadli do auta a išli pozrieť babičku, ktorú medzitým hospitalizovali v nemocnici. Pár dní si ju tam nechajú na pozorovanie.

Všetci okrem Vlka sa zišli v nemocnici na chodbe, babička už bola po RTG, rodičia Red Capful dorazili tiež. Babička dala mamičke Red Capful kľúče od svojho bytu a pošepky jej prezradila, kde nájde peniaze. Babička bola síce stará, ale na peniažky opatrná firma. Zvolila veľmi sofistikovanú skrýšu na záchode. Svoj dôchodok a úspory strkala do balíka s vložkami na inkontinenciu.

Mohla vari Vlka Samotára takáto skrýš napadnúť, keď podľa našich poznatkov alkohol ničí mozgové bunky? 🙂

Foto: pixabay.com