Už spia, v detskej izbe to stíchlo a možno sa im začínajú snívať prvé sníčky. Čo tak naliať si do pohára dobré víno, sadnúť si do kresla a pred spaním si prečítať rozprávku? Prečo si nespomenúť na čas, keď sme boli aj my rozprávkové bytosti v krásnych dlhých šatách.

V krajine, kde tiekla voda z vodovodu a separovali sa smeti do kontajnerov a igelitových vriec, žila jedna skromná dievčička.  Nemala sa zle, ale ani dobre. Chýbala jej mama, ktorá odišla za hlasom svojho srdca do iného mesta a tam sa znovu vydala za princa na bielom koni. Otec dcérku vychovával sám a že výdavky za nájom, stočné, vodné, elektrina, plyn, stravu a školné pre dieťa neboli malé, rozhodol sa nájsť si prácu v zahraničí. Hovoríte si: A to svoju dcérku nechal samu samučičkú, keď odišiel zarábať ťažké love do cudziny? Nie, dievčička Kristínka sama nezostala, otec sa predtým oženil. Na internetovej zoznamke našiel ženu vyvolenú, druhú v poradí a slovo dalo slovo. Bola skromná svadba  a nová mama pre Kristínku na svete. Pribudla aj sestrička  a miesto mamy machocha. Taký je už život pastorkyne, siroty žijúcich rodičov.

Skoro ráno, keď slnko ešte len nakúkalo cez perinu z oblakov, Kristínka chystala raňajky a desiatu pre svoju novú sestričku Jasmínu. Zapla kávovar na rannú kávu pre macochu, hodila hrianky do hriankovača, urobila obložené chleby a zabalila ich do desiatových vreciek. To už do kuchyne ako horská riava vtrhla macocha s vlasmi ako naježený kakadu, vrhla sa ku kávovaru  a vyzunkla šálku kávy na ex.

Potom sa zavrela do kúpeľne, aby si na ksicht namaľovala niečo podobné tvári. Keď sa z nej vybatolila s novou omietkou, obidve dcéry, vlastná aj nevlastná, už cupkali do školy.

Sestričky sa pomerne dobre znášali až do dovŕšenia 15 rokov, potom s príchodom puberty začala Jasmína svoju nevlastnú  sestru Kristínku nenávidieť. Jablko nepadá ďaleko od stromu a Jasmína nezaprela svoju genetickú výbavu. Bola škaredá ako cesta do roboty a mala príliš veľkú hlavu na tak málo šedej kôry mozgovej. Niet divu, že sa jej všetci chlapci vyhýbali ako vírusovej nákaze.  Macochinmu orliemu zraku neušlo, že pod oknami vypiskujú chlapčiská, zvonia telefóny a všetci chcú hovoriť iba s dievčičkou Kristínkou. Počkala, dokým Kristínka dovŕši povinnú školskú dochádzku a do školy ju už viac nepustila. Vybavila jej prácu v miestnej pekárni, ktorej šéfovala mama Kristínkinho spolužiaka, kde Kristínka pracovala po nociach a cez deň sa starala o domácnosť.

Tak šiel čas, macochina dcéra navštevovala maturitný ročník a chystala sa na stužkovú slávnosť. Otec neznalý pomerov, chodiaci domov z cudziny raz za rok na jeden týždeň, vôbec netušil, že jeho vlastná dcéra už nechodí do školy a pracuje. Macocha bola majster manipulácie a otca opila rečami ako chromého koňa na konskom trhu rumovým rožkom. Obidve dcéry dostali od otca krásne šaty na stužkovú slávnosť a prisľúbil im aj  účasť na nej, čomu nikto z rodiny neveril. Dievčičkine šaty skončili na samom spodku skrine a na stužkovú sa vybrala iba macocha so svojou dcérenkou.

Kristínka sa chystala do práce na nočnú zmenu, keď zazvonil telefón. Volala šéfka z práce s veľkou prosbou: „Nemohla by ísť Kristínka s jej synom na stužkovú?” Sesternica mu odriekla na poslednú chvíľu, leží doma s chrípkovým vírusom a kedysi predsa s Kristínkou chodili spolu do triedy. Ona to už v práci zariadi. Nech sa len pekne oblečie, auto pre ňu pošlú.

Šaty by boli, trochu ich ponatriasala, prežehlila, ale čo s topánkami? Do práce chodila v teniskách a doma v papučiach, načo by jej boli parádne spoločenské topánky? „ No, keď ma tak chcú na tú stužkovú, musia ma chcieť aj v teniskách,“ povedala si odovzdane a zbehla dolu po schodoch, kde na ňu čakalo auto. Chlapcovi rodičia vlastnili sieť pekární a peniaze na pekné, drahé veci im nechýbali. Napriek tomu zo svojho syna nevychovali rozmaznaného jedináčika, ktorému je všetko málo. Vpredu na mieste šoféra sedel otec a vzadu vedľa mamy usadla Kristínka. Mama a šéfka v jednej osobe, hneď zbadala Kristínkine tenisky, ale múdro si uvedomila, že vďaka takýmto podružným detailom sa zem neotáča.

Stužková slávnosť bola prekrásna, maminy študentov a študentiek plakali a aj niektorí tatkovia slzičku vypustili. Macocha a jej  škaredá dcéra sedeli pri stole ako dve nakysnuté knedle a veľmi ťažko trávili Kristínkinu účasť na tejto slávnosti. Vo svojej  trochu prísnej šéfke našla dievčička láskavú mamu a bývalý spolužiak sa stal láskou jej života. Na slávnosť presne o pol dvanástej dorazil aj dievčičkin otec. Mal síce zmačkaný oblek a prišiel aj s kufrom, lebo lietadlo meškalo, ale stihol si ešte zatancovať aj so svojou dcérou.  Triedna profesorka mu prezradila, ako je to s Kristínkiným  štúdiom, a hneď v prvý pracovný deň po stužkovej slávnosti podal otec žiadosť o rozvod.

V septembri Kristínka kráčala do večernej školy v nových krásnych lodičkách, darčekom od svojej veľkej lásky.

Koniec dobrý, všetko dobré? To ešte nevieme, ale ako sa hovorí, dobro nad zlom zvíťazí a na každú sviňu sa v kotli voda varí. Alebo je to nebodaj inak???? 🙂

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Zdenka
Verím, že ľudia sú vo svojej podstate dobrí a majú láskavé srdce. Očakávam, že čo dám to aj dostanem. Viem, že bez detského smiechu by bol náš svet veľmi prázdnym miestom. Mama je najhodnotnejší titul aký môže žena dostať.