10-mesacne babo

Nešťastní rodičia  stratili poslednú, zúfalú nádej. Európsky súd im znemožnil záchranu ich 10-mesačného bábätka, „experimentálnou liečbou“ v USA. A to napriek tomu, že si ju chceli financovať sami. Dieťa nechajú zomierať v britskej nemocnici, údajne, aby malo „dôstojnú smrť“.  

 

Chris Gard (32) a Connie Yatesová (31) sú po vynesení rozsudku úplne zdrvení. Mesiace bojovali o právo na liečbu svojho chorého synčeka. Ich syn Charlie sa narodil zdravý, ale trpí zriedkavým genetickým ochorením nazývaným Mitochondriálny syndróm s poškodením nervového systému. Keďže je táto choroba zriedkavá, jej liečba nie je prioritou pri lekárskych výskumoch.

Boj a prehra

Napriek tomu sa objavila možnosť vyskúšať netestovanú a experimentálnu liečbu v USA. Neposkytla by žiadnu záruku, ale predstavovala by aspoň nejakú nádej na život ich dieťaťa. Dokonca sa im podarilo získať 1,3 milióna libier práve na tieto účely.

Británia má svojský systém zdravotnej starostlivosti. To znamená, že aj pri získaní finančných prostriedkov zo súkromných zdrojov, majú súdy právomoc liečebnú procedúru zakázať. Vo svete, hlavne v USA tento systém známy ako „panely smrti“, vyvoláva vo verejnosti vlnu nevôle, lebo súdy rozhodujú, ktorý pacient má právo na záchranu a ktorý nie.

Charlie Gard trpí vzácnou genetickou poruchou

Rodičia bojovali proti rozhodnutiu britských lekárov z Detskej Nemocnice v Great Ormond Street, ktorí tvrdili, že dieťa nemôže byť zachránené v USA a musí “zomrieť dôstojne.“ Po prehre na  Najvyššom súde Spojeného kráľovstva sa odvolali na súd vo Francúzsku.

Ale všetko bolo zbytočné. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) prakticky odsúdil ich synčeka na smrť.

„Konečné“ rozhodnutie

“Ako rodičia sme pevne presvedčení, že Charlie by mal mať šancu vyskúšať tieto lieky. Veď on už nemá čo stratiť, ale takto by mal nádej na potenciálne zdravší a šťastnejší život, ” poznamenala matka na stránke s finančnou podporou verejnosti.

Niektorí ľudia vyjadrili na sociálnych sieťach rodičom svoju podporu a tiež svoje pohoršenie a hnev s týmto smrteľným rozhodnutím.

Connie Yates, Chris Gard a ich syn Charlie

ESĽP v utorok rozhodol, že postup v britskej nemocnici bol správny a liečba v USA by malému Charliemu nepomohla. Súd sa teda vyjadril, že žiadosť rodičov je „nedôvodná“ a dodal, že toto rozhodnutie je „konečné“.

Uznali, že v tomto prípade boli vznesené “citlivé morálne a etické otázky” a uviedli, že rešpektujú “vnútroštátny právny systém” Spojeného kráľovstva, ktorý dospel k rovnakému rozsudku.

Strašná bezmocnosť

“V našich myšlienkach sme s Charlieho rodičmi, keďže vieme, že prijať túto správu bude pre nich nesmierne ťažké, “ uviedol hovorca nemocnice Great Ormond Street vo svojom vyhlásení. “Dnešné rozhodnutie [ESĽP] znamená koniec veľmi náročného procesu a našou prioritou je poskytnúť všemožnú podporu Charliemu a jeho rodine.“

Charlie Gard v nemocnici

Zároveň prisľúbil, že každému ďalšiemu kroku v liečbe chlapčeka bude predchádzať precízne plánovanie a diskusie.

Charlieho matka má na vec svoj vlastný názor: “Nemôžeme nechať naše dieťa zomrieť, keď existuje postup, ktorý mu môže pomôcť! Nevzdáme sa ho len preto, že je jeho ochorenie zriedkavé!“ tvrdí. „Zaslúži si šancu a zaslúži si život rovnako ako ktokoľvek iný. Chápem, že zriedkavé choroby nemajú dostatok finančných prostriedkov na výskum, ale prečo by to malo byť dôvodom, aby moje dieťa zomrelo?! Teraz, keď je tu aspoň šanca, že sa mu môže pomôcť.“

Zdroj: breitbart.com | Foto: breitbart.com; youtobe.com; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk